Aktualności 22 gru 15:00 | mk
W Bydgoszczy wrócą otwarte kąpieliska. Jest koncepcja  [WIZUALIZACJE]

mat. Urzędu Miasta Bydgoszczy

Miasto ogłosiło zakończenie prac nad koncepcją otwartych kąpielisk. Miejsca wypoczynku mają powstać nad Balatonem i w parku Centralnym, w pobliżu hali Arena Bydgoszcz. Na zewnątrz będzie można popływać także przy Nowej Astorii.

– Budowa otwartego kąpieliska to powtarzający się postulat mieszkańców – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – To również powrót do rozwiązań, które były wyjątkowo  popularne  kilkadziesiąt lat temu. Korzystając z  nowych technologii, możemy ponownie stworzyć takie miejsca rekreacji, gwarantując odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

I dodaje: – To kolejny element naszej strategii zwracania się ku wodzie

Prace nad koncepcjami zostały zlecone dwa lata temu, po badaniach nad jakością wody. W I kwartale 2021 roku mają odbyć się konsultacje społeczne w tej sprawie.

Między halą a strumieniem

Zupełnie nowe kąpielisko ma powstać w parku Centralnym, pomiędzy halą Arena Bydgoszcz i przepływającym przez park strumieniem. Zbiornik o powierzchni 3000 metrów kwadratowych byłby połączony z Brdą kanałami zasilającymi i odprowadzającymi wodę oraz wyposażony w urządzenia zapewniające czystość wody.

Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, uporządkowany i zaaranżowany na nowo zostanie teren o powierzchni około 7,5 hektara. Koncepcja zakłada budowę obiektu z zapleczem socjalno-gospodarczym: szatniami, toaletami, biurem WOPR. Przy budynku miałaby znaleźć się przestrzeń dla foodtrucków, powstałyby również drogi dojazdowe, elementy małej architektury, monitoring.

mat. UMB

Do wody można by było dostać się po jednym z trzech pomostów. Plaża znaajdowałayby się po stronie południowej, od strony północnej zaproponowano nasadzenia roślin wodnych i przywodnych. Szacowany koszt inwestycji to ok. 9,5 mln złotych.

Kąpielisko nad Balatonem

Koncepcja zakłada też przywrócenia kąpieliska w Balatonie na Bartodziejach, czynnego jeszcze w latach 80. XX wieku.

Plaża miałaby mieścić się przy południowej części zbiornika, przy szkółce żeglarskiej. Najpierw wymieniony miałby zostać grunt do głębokości dwóch metrów, aby zapewnić odpowiednią jakość piasku. Na plaży rozmieszczone mają być całoroczne stałe parasole przeciwsłoneczne. Po obu stronach plaży powstaną również tarasy, np. do rozstawienia leżaków.

mat. UMB

Szkółka żeglarka zostałaby rozbudowana: mieściłyby się tu szatnie, sanitariaty, magazyny na sprzęt. Urząd Miasta przekazuje też, że część obiektu można by przystosować na potrzeby całorocznego lokalu gastronomicznego.

Koszt utworzenia kąpieliska na Bartodziejach oszacowano na ok. 4,5 mln złotych.

Zewnętrzna strefa Astorii

Kąpiel na otwartej przestrzeni ma być możliwa także w obrębie Nowej Astorii. W ubiegłym roku miasto zleciła prace nad projektem utworzenia tam strefy zewnętrznej. 

Zgodnie z koncepcją Rafął Bruskiego, ze względy na problemy finansowe miasta, o kolejności inwestycji mają decydować mieszkańcy w konsultacjach na wzór Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Więcej czytaj tutaj

Na podstawie: komunikat Urzędu Miasta Bydgoszczy

mk Autor