Aktualności 12 lip 2020 | kp
Wakacje w kraju droższe niż za granicą? Najwięcej zapłacimy nad polskim morzem

fot. ilustracyjna, Pixabay

Związek Banków Polskich opracował nowy raport – „Polak na wakacjach”. Wynika z niego, że głównym kierunkiem turystycznym sezonu letniego 2020 będzie Polska. Pomimo tego, że Polacy wypoczywać będą w swoim kraju, wakacje mogą się okazać jeszcze bardziej kosztowne.

Koronawirus decydująco wpłynął na turystykę. Badania CBOS-u wykazują, że ponad połowa z nas zmieniła swoje wakacyjne plany w tym roku. Biura podróży ograniczyły lub całkowicie zrezygnowały z organizacji wycieczek zagranicznych. Ze względu na obawę przed pandemią mniej Polaków decyduje się na wakacyjny wypad – ci, którzy się zdecydowali, w 80 procentach planują spędzić go w swoim kraju.

– Nie oznacza to jednak, iż w tym roku w portfelach Polaków zostanie znacznie więcej oszczędności. Wakacje w kraju nad Wisłą wbrew pozorom mogą się okazać jeszcze bardziej kosztowne – informuje Związek Banków Polskich.

Najwięcej Polacy mają zapłacić za wakacje nad polskim morzem. Dla porównania urlop w górach to nawet o połowę mniejsze koszta. – Za tygodniowe zakwaterowanie w trzygwiazdkowym hotelu nad morzem dla całej rodziny zapłacimy średnio 2240 zł. Najmniej (około 1600 zł) będzie nas kosztował urlop w Kołobrzegu a najwięcej, bo aż ponad 2900 zł wakacje na Helu – wynika z najnowszego raportu ZBP. – Równie wysoki wydatek może czekać nas na Mazurach, gdzie wypoczynek w Mikołajkach, Giżycku czy Mrągowie średnio kosztować będzie 2250 zł.

Zdecydowanie mniej zapłacimy za wakacje w południowej części Polski. Pobyt w górach dla całej rodziny to koszt około tysiąca złotych. Nie opłaca się także rezerwować noclegów samemu. – Pobyt w hotelu dla jednej osoby to średnio aż 70 procent kosztu zakwaterowania rodziny z dwojgiem dzieci – przekazuje Związek Banków Polskich.

 

Średnie koszty tygodniowego zakwaterowania: 

Źródło Raport ZBP: Polak na wakacjach Lipiec 2020

 

 

kp Autor