Aktualności 3 cze 2020 | Redaktor
Zmiany w prawie spółdzielczym

fot. JA

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje nowe regulacje w prawie spółdzielczym. Najistotniejsza z nich to zmiana zasad wyboru prezesa spółdzielni. 

Projekt MS jest na wstępnym etapie, szczegóły mają być opracowane pod koniec czerwca. Poza zmianą zasad wyboru prezesa planuje się także wprowadzenie elektronicznego głosowania nad uchwałami walnego zgromadzenia spółdzielni. 

Zmiany w prawie spółdzielczym mają wejść w życie bezterminowo, nie jest to jak wcześniej sądzono zmiana tylko na czas pandemii. 

- Dzięki temu swój głos będzie mogło oddać więcej spółdzielców. Frekwencja na walnych często jest niska, a uczestnictwo osobiste w zgromadzeniach bywa znacznym utrudnieniem dla członków spółdzielni - tłumaczy Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Resort sprawiedliwości chce również, by wszystkie dokumenty i informacje o funkcjonowaniu spółdzielni trafiały do systemów elektronicznych spółdzielni. Ma to na celu większą transparentność pracy zarządów spółdzielni. 

Najwięcej kontrowersji budzi zmiana zasad wyborów prezesów. Obecnie o wyborze prezesa decydują statuty spółdzielni. Wynika to wprost z prawa spółdzielczego. W projekcie nowych regulacji wybór ten ma odbywać się jawnie i być otwarty dla wszystkich członków spółdzielni. 

 

Źródło: MS/rp.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor