Aktualności 9 sie 12:49 | Redaktor
Zostań ratownikiem WOPR. Zaczynają się nabory na kursy

fot. Tomasz Czachorowski dla UMWK-P

WOPR-owcy czekają na mieszkańców regionu, którzy chcą wziąć udział w kursach zawodowych dla ratowników, sterników motorowodnych lub płetwonurków i uzyskać certyfikat kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zaczyna się rekrutacja na kolejne szkolenia.

Projekt otrzymał 3,5 miliona złotych wsparcia ze środków unijnych w ramach marszałkowskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. 

– W kujawsko-pomorskim mamy wiele miejsc idealnych do wypoczynku nad wodą. Chcemy zapewnić bezpieczeństwo korzystającym z kąpielisk, dlatego każdego roku wspieramy działania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W ramach projektu szkoleniowego niemal tysiąc osób może zdobyć kwalifikacje i uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Udział w kursach mogą wziąć osoby w wieku od 18 do 65 lat. Zachęcani do aplikowania są także pracownicy służb mundurowych – policjanci, strażacy i żołnierze, którym szkolenia umożliwią zdobycie nieposiadanych dotąd umiejętności. Szkolić się mogą również uczniowie ostatnich klas szkół mundurowych, harcerze i członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych, którzy pełnoletność ukończą w trakcie trwania projektu.

fot. Tomasz Czachorowski dla UMWK-P

Kursy kończą się egzaminem, którego pozytywny wynik daje certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę i umiejętności. Osoby z tytułem ratownika mogą starać się o zatrudnienie w jednostkach Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, natomiast kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy wymagany jest także w służbach mundurowych (straż pożarna, policja, wojsko), jednostkach TOPR i GOPR oraz od przyszłych kierowców karetek.

Każdy uczestnik bierze udział w dwóch kursach:

 • ratownika wodnego, który trwa 63 godziny (20 godzin zajęć teoretycznych, 23 godziny praktyki na wodach otwartych i 20 godzin ćwiczeń na basenie),
 • kwalifikowanej pierwszej pomocy - to 73 godziny zajęć (25 godzin lekcji teoretycznych, 7 godzin grupowych spotkań z psychologiem i 41 godzin warsztatów)

oraz dodatkowo w jednym, wybranym przez siebie, umożliwiającym zdobycie kwalifikacji:

 • sternika motorowodnego, uprawniających do prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych (w tym skuterów) oraz jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 metrów. Szkolenie trwa 25 godzin (20 godzin – zajęcia teoretyczne, 5 godzin – praktyka)
 • płetwonurka, pozwalających na korzystanie z profesjonalnego sprzętu do nurkowania i bezpiecznego nurkowania do głębokości 20 metrów. Szkolenie trwa 40 godzin (10 godzin – zajęcia teoretyczne, 30 godzin – zajęcia praktyczne).

Za rekrutację i organizację szkoleń odpowiada lider projektu – WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy, wspólnie z sześcioma partnerami: Nadgoplańskim WOPR w Kruszwicy (powiat inowrocławski), Rejonowym WOPR w Bydgoszczy, Rejonowym WOPR w Toruniu, Włocławskim WOPR we Włocławku, Lipnowskim WOPR w Lipnie, Wdeckim WOPR w Tleniu (powiat świecki).

Bieżące aktualizacje, wraz z ogłoszeniami o naborze, zasadach rekrutacji i szkoleniach, znajdują się na stronie Kujawsko Pomorskiego Wodnego Pogotowia Ratunkowego.

fot. Tomasz Czachorowski dla UMWK-P

Szczegółowych informacji o terminach, informacje o naborach i szkoleniach udzielają koordynatorzy prowadzący poszczególne nabory przez lidera oraz partnerów:

Lider projektu: Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego; tel. 663 731 737, e-mail: wopr.kujawskopomorskie@wp.pl 

 • WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego – tel. 608 740 466 (zasięg całe województwo)
 • Nadgoplańskie WOPR w Kruszwicy – tel. 661 718 462 ( powiat inowrocławski, radziejowski, mogileński)
 • Rejonowe WOPR w Toruniu – tel. 601 649 959 - miasto Toruń (powiat Toruński)
 • Lipnowskie WOPR w Lipnie – tel. 535 259 817 - powiat lipnowski
 • Włocławskie WOPR – tel. 665 848 264 miasto Włocławek oraz powiat włocławski
 • Rejonowe WOPR w Bydgoszczy – tel. 660 412 240 powiat bydgoski
 • Wdeckie WOPR w Tleniu – tel. 605 982 429 powiat świecki

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego, skróty - redakcja

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor