Bydgoszcz 23 cze 20:44 | Krzysztof Drozdowski
W piątek autobusy i tramwaje zostaną w zajezdni. Pracownicy MZK ogłaszają bunt

Pracownicy MZK ogłaszają bunt. Jutro od rana żaden z autobusów, ani tramwajów ma nie wyjechać w trasę.

Bydgoszczan w piatek (24 czerwca) może czekać komunikacyjny paraliż. 

Pracownicy MZK, zarówno kierowcy autobusów, jak i motorniczy ogłaszają, że żaden z nich nie wyruszy w trasę. Pracownicy mają dość braku podwyżek.

Ostatnia podwyżka to 7 zł netto

- mówi nam anonimowo jeden z kierowców. 

Wszystko drożeje, inflacja szaleje, a nasze pensje praktycznie stoją w miejscu. Jednocześnie słyszymy o mającym nastąpić zakupie nowego taboru. Czyli jednak pieniądze są

- dodaje nasz rozmówca.

To jednak nie wszystko. Jednym z postulatów jest również odwołanie prezesa Miejskich Zakładów Komunikacyjnych, który mówi o całkowitym zaskoczeniu takim obrotem spraw. Zapewnia jednocześnie, że rozmowy o podwyżkach trwają.

Bydgoski ratusz nie widzi problemu i oświadcza, że spór jest na linii pracownicy-MZK.

W Polsce obowiązuje ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Spór jest na osi pracownicy - pracodawca. My, jako miasto płacimy MZK wszystkie płatności zgodnie z umową pomiędzy ZDMiKP a MZK. W pełni realizowane jest trójstronne porozumienie zawarte 6 września 2021 roku między miastem, zarządem spółki i związkami zawodowymi w obecności mediatora

- informuje ratusz.

Również Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej jest zszokowany otrzymanymi doniesieniami. Rzecznik prasowy wystosował w tej sprawie specjalne oświadczenie:

W związku z kierowanymi do Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy pytaniami dziennikarzy dotyczącymi protestu pracowników MZK w dniu jutrzejszym tj. 24.06.2022 r. informujemy, że nie zostaliśmy oficjalnie poinformowani o jakichkolwiek planach protestu ze strony pracowników MZK oraz problemami w zakresie realizacji umów przewozowych na terenie m. Bydgoszczy. Niezwłocznie wystąpiliśmy do Kierownictwa MZK o podjęcie niezbędnych działań w zakresie zapewnienie ciągłości utrzymania transportu publicznego na terenie Miasta w przypadku ewentualnego protestu ich pracowników. Sprawy pracownicze wewnątrz Spółki MZK są sprawami wewnętrznymi pomiędzy pracownikami, związkami zawodowymi i kadrą zarządzającą Spółką. ZDMiKP nie jest stroną w jakimkolwiek sporze. To wyłącznie sprawa wewnętrzna Miejskich Zakładów Komunikacyjnych Spółka z o.o. Wszelkie płatności za usługi przewozowe na terenie Miasta na rzecz MZK jako naszego usługobiorcy są regulowane na bieżąco. Zgodnie z obowiązującym prawem w tego rodzaju sytuacjach obowiązuje ustawa o sporach zbiorowych, w której stronami sporu są wyłącznie pracownicy i kierownictwo MZK. Na obecnym etapie wszelkie pytania prosimy kierować kierownictwa i pracowników Miejskich Zakładów Komunikacyjnych.

Pracownicy MZK zapewniają, że ich „bunt” nie ma formalnie formy strajku, gdyż o takowym trzeba by wcześniej poinformować.

AKTUALIZACJA!

Zajezdnia zablokowana, telefon do Ratusza. Trwa bunt w MZK, nie chodzi tylko o podwyżki

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.