Facebook kolejny raz zablokował posty IPN dotyczące niemieckich zbrodni na polskich dzieciach

kd | 9 lut 2021 6 lutego 2021 roku FB zablokował angielskojęzyczne konto Instytutu Pamięci Narodowej. Powodem był post sprzed siedmiu miesięcy dotyczący niemieckich planów germanizacji polskich dzieci. Przypomnijmy, że w czasie II wojny światowej tylko w tzw. Aktion Zamość Niemcy odebrali rodzicom 30 tysięcy dzieci wywożąc je do obozów (w tym do specjalnego obozu w Łodzi) i fabryk na terenie...

XVII Wojewódzki Konkurs Historyczny „Zabytki naszego regionu”

kd | 26 sty 2021 Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w wyjątkowym Konkursie z nagrodami. Hasło tegorocznej edycji „Ze szkolnej ławy. Historia, pamiątki, wspomnienia” jest pretekstem do przygotowania pracy konkursowej dotyczącej szkoły w szerokim rozumieniu tego słowa.

Niech żyje wolna i Niepodległa!. 101 rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy

Krzysztof Drozdowski | 20 sty 2021 W nocy z 19 na 20 przemalowano w biało-czerwone barwy wszystkie budki strażnicze stojące przy bramach koszarowych i ważniejszych wojskowych obiektach. Środki na zakup farby pochodziły z licznych zbiórek funduszy, w których hojnie uczestniczyli mieszkańcy Bydgoszczy. Kolejny dzień miał już być tym ostatnim, kiedy po ulicach miasta maszerowali niemieccy żołnierze. Jak wspomniał...

Od fontanny do armaty [KARTKA Z KALENDARZA]

Krzysztof Drozdowski | 7 sty 2021 7 stycznia 1943 roku Niemcy rozpoczęli rozbiórkę fontanny Potop. Od 2006 do 2014 roku trwał proces rekonstrukcji rzeźby prowadzony przez Społeczny Komitet Odbudowy Bydgoskiej Fontanny Potop. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło 26 czerwca 2014 roku.

Pierwszy zwiastun filmu „Barbarka 1939” [VIDEO]

Krzysztof Drozdowski | 29 gru 2020 Unisławskie Towarzystwo Historyczne realizuje film dokumentalny pt. „Barbarka 1939”, który przybliży wydarzenia związane z niemiecką zbrodnią popełnioną w lasach Barbarki jesienią 1939 roku.

Piernik nim zawędrował pod strzechy, był przysmakiem bogaczy [ROZMOWA]

Marta Kocoń | 20 gru 2020 Był podarunkiem, ozdobą, przysmakiem, a niekiedy nawet elementem gry miłosnej i... środkiem na problemy z trawieniem. Między innymi o świątecznym charakterze piernika, jego zastosowaniach i funkcjach, opowiada Anna Kornelia Jędrzejewska – kustosz Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, autorka bloga Piernikarka.pl.