Description of Image

Wojciech Korfanty w Bydgoszczy [KARTKA Z KALENDARZA]

kd | 24 lis 2021 Dokładnie 90 lat temu, na łamach „Dziennika Bydgoskiego”, ukazała się relacja z wizyty Wojciecha Korfantego w Bydgoszczy (23.11.1931). Dla wielu bydgoszczan, zważywszy na ich chadeckie konotacje, był to ważny dzień.

Trwają prace ekshumacyjne w grobie Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza

kd | 17 lis 2021 15 listopada br. zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie prace ekshumacyjne, których celem jest ostateczne wyjaśnienie wątpliwości związanych z miejscem pochówku Marszałka Polski i Naczelnego Wodza Edwarda Śmigłego-Rydza.

Żywa lekcja historii Leokadii Teresy Majewicz

Krzysztof Drozdowski | 23 paź 2021 Przeżyła piekło sowieckiego gułagu i wraz z Armią Andersa przedostała się na Zachód. W czwartek (14 października) w Sali im. Jeremiego Przybory w gmachu Polskiego Radia PiK odbyło się spotkanie z Leokadią Teresą Majewicz.

Śladem bydgoskich twórców – Joanna Witt-Jonscher

kd | 4 paź 2021 Powszechnie uważa się, że artyści to ekscentrycy, trudne charaktery i nieprzeciętne „oryginały”. Jest to oczywiście pewien stereotyp, ale czasem znajduje potwierdzenie w rzeczywistości. W tę definicję wpisuje się na pewno postać Joanny Witt-Jonscher.

Pamięci bezimiennych ofiar zbrodni pomorskiej. Uroczystości w toruńskim Parku Pamięci

kd | 30 wrz 2021 Co najmniej 30 tysięcy cywilnych mieszkańców Pomorza zginęło 82 lata temu z rąk niemieckich okupantów w masowych rozstrzeliwaniach podczas ludobójczej akcji eksterminacyjnej. W rocznicę tamtych wydarzeń oddajemy hołd bestialsko zamordowanym. W sobotę (2 października) w toruńskim Parku Pamięci, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, odbędzie się uroczystość odsłonięcia...

96-latka oskarżona o współudział w zamordowaniu 11 tysięcy osób. Była sekretarką w obozie koncentracyjnym

Krzysztof Drozdowski | 30 wrz 2021 96-letnia Irmgard Furchner była sekretarką w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof. Dziś stanie przed sądem. Jest oskarżona o współudział w zamordowaniu ponad 11 tysięcy więźniów. Kobieta była już trzykrotnie przesłuchiwana: w postępowaniu przeciwko komendantowi obozu Hoppe i innym ówczesnym oprawcom z SS. Za każdym razem miała jednak status świadka.

W Poznaniu otwarto Centrum Szyfrów Enigma

Krzysztof Drozdowski | 25 wrz 2021 W piątek w Poznaniu oficjalnie otwarto Centrum Szyfrów Enigma – centrum interpretacji dziedzictwa, w którym można poznać historię kryptologii, polskich kryptologów i ich roli w złamaniu kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Bohaterowie Bydgoskiej Łączki - nowa wystawa w IPN [GALERIA]

Krzysztof Drozdowski | 24 wrz 2021 Biuro Poszukiwań i Identyfikacji wspólnie z pionem archiwalnym delegatury IPN w Bydgoszczy przygotował okolicznościową wystawę pt. „Bohaterowie Bydgoskiej Łączki””. Do końca miesiąca w godzinach od 9.00 do 16.00 można ją bezpłatnie oglądać w siedzibie IPN przy ulicy Wincenty Teskowej 1.

Pamięci Jana Slaskiego (1895-1940) ziemianina z Trzebcza Szlacheckiego [GALERIA]

kd | 24 wrz 2021 Szkoła Podstawowa im. Jana Slaskiego w Trzebczu, Koło Przyjaciół 16/2 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. gen. G. Orlicz - Dreszera i Sowarzyszenie „Trzebcz - Wieś z Przyszłością”, były organizatorami pięknej patriotycznej i bardzo dobrze przygotowanej uroczystości otwarcia Miejsca Pamięci poświęconego Janowi Slaskiemu, która odbyła się 17 września 2021 r. w Trzebczu...