„Solidarność” wobec majowego święta [HISTORIA]

Krzysztof Osiński | 1 maj 2018 Stan wojenny przyczynił się do likwidacji „Solidarności”, ale nie zniechęcił ludzi do walki z komunizmem. Wyrazem tej walki było zakłócanie pochodów pierwszomajowych albo organizowanie alternatywnych kontrpochodów.

Niech się święci 1 Maja [HISTORIA]

Krzysztof Osiński | 1 maj 2018 Pierwszy maja był jednym z najważniejszych dni w kalendarzu świąt celebrowanych w PRL. Komuniści upamiętniali wówczas i honorowali ludzi pracy, w imieniu których rzekomo sprawowali władzę.

Życie w cieniu kartek [RECENZJA]

Redaktor | 22 kwi 2018 Wielu z nas pamięta czasy, kiedy do sklepów potrzebne były „bilety”. Andrzej Zawistowski w wyśmienity sposób przybliża zagadnienia codzienności PRL.

Złote czasy Teatru Miejskiego

Redaktor | 2 kwi 2018 Wraz z pierwszym rozbiorem Polski Bydgoszcz wkroczyła w nowy etap swojej historii. Jak w tym czasie wyglądało życie teatralne?

Aktorzy Bydgoskiego Marca 1981

Redaktor | 19 mar 2018 W 1981 roku byli prześladowani przez władze, wyszydzani przez media, spychani na margines i represjonowani. Po latach okazało się jednak, że to oni mieli rację. Zobaczmy, kim byli niektórzy uczestnicy sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej z 19 marca 1981 roku.

Marzec, który na stałe wpisał się do kalendarza bydgoszczan

Redaktor | 18 mar 2018 19 marca 1981 r. w budynku Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy miała miejsce sesja Wojewódzkiej Rady Narodowej, na którą zaproszeni zostali przedstawiciele NSZZ „Solidarność” i mieszkańcy wsi. Był to początek wydarzeń, które zaowocowały największym strajkiem tamtych lat.

Wybuchowa fabryka pod miastem

Redaktor | 18 mar 2018 Z części pozostałości po niemieckiej fabryce zbrojeniowej Dynamit-Aktien Gesellschaft (DAG) uczyniono wyśmienity i rozpoznawalny obiekt muzealny – „Exploseum”. Jaka była historia tego miejsca?

Walczył o Polskę. Nigdy nie ukrywał swoich poglądów politycznych

Redaktor | 11 mar 2018 W czasie II wojny światowej walczyli z okupantami. Swoją walkę kontynuowali również po wojnie, gdy kraj był zniewalany przez sowieckiego okupanta i jego polskich pomocników. Nazywani byli Żołnierzami Wyklętymi. Walkę prowadzili również w naszym regionie. Oto jeden z nich.

Tragiczny los prezydenta. Miasto pełne problemów

Redaktor | 25 lut 2018 Jan Maciaszek był pierwszym, komisarycznym prezydentem naszego miasta. Konflikty narodowościowe i bezrobocie to tylko niektóre problemy, z którymi musiał się zmierzyć. Nie odpłacano mu za to wdzięcznością.

„Śmiertelni” – premiera książki

Redaktor | 22 lut 2018 Zapraszamy w piątek (23 lutego) na spotkanie autorskie z Tomaszem Greniuchem, autorem książki „Śmiertelni”, które odbędzie się przy Placu Piastowskim 5 o godz. 17:30.

Bydgoszcz w hołdzie Marszałkowi

Redaktor | 19 lut 2018 Wskazywany za wzór godny naśladowania, uwielbiany i podziwiany. Józef Piłsudski miał w Bydgoszczy licznych zwolenników, którzy na różne sposoby upamiętniali jego osobę i obecność w mieście. Miał również wielu przeciwników niechętnych takiemu honorowaniu.