3 września 1939 r. w Bydgoszczy. Co z tą dywersją?

Krzysztof Drozdowski | 3 wrz 2021 3 września w mieście pojawiło się więcej wojska niż w dwóch poprzednich dniach. Było to związane z wycofywaniem się jednostek Amii Pomorze. Kilka minut po godz. 10:00 w mieście rozległy się pojedyncze strzały. W krótkim czasie było ich więcej. Pojawiały się znikąd, a strzelców nie sposób było uchwycić. W grodzie nad Brdą rozpoczęła się niemiecka dywersja.

Niemieccy spadochroniarze zaatakowali Bydgoszcz 2 września 1939 r. Prawda czy mit?

Krzysztof Drozdowski | 2 wrz 2021 2 września bydgoszczanie byli świadkami kolejnego nalotu na miasto. Tym razem celem niemieckich bombowców był dworzec kolejowy. Niektórzy jednak twierdzą, że widzieli niemieckich spadochroniarzy. Przez wiele lat po II wojnie światowej ta historia była podawana w kolejnych publikacjach. Czy jest prawdą?

Bydgoszcz w pierwszym dniu wojny przeżyła bombardowanie [KARTKA Z KALENDARZA]

Krzysztof Drozdowski | 1 wrz 2021 Bydgoszcz we wrześniu 1939 roku odczuła straszliwe piętno wojny nie tylko z powodu masowych łapanek i rozstrzeliwań niewinnych mieszkańców. Miasto i jego mieszkańcy odczuli również skutki prowadzonej według nowych koncepcji wojny powietrznej. Celami nie były wyłącznie obiekty wojskowe, lecz również obiekty cywilne w tym oznakowane flagą czerwonego krzyża szpitale.

Galowie na tropach bitwy pod Płowcami

Piotr Florek | 21 sie 2021 Poszukiwacze skarbów na Kujawach ze Stowarzyszenia Poszukiwawczo-Archeologicznego „GAL” postanowili za pomocą wykrywaczy metali odpowiedzieć na pytanie badawcze: gdzie miała miejsce bitwa pod Płowcami z 1331 roku?Właśnie odbyły się pierwsze oficjalne poszukiwania tuż pod pomnikiem bitwy w Płowcach, przy Zajeździe Łokietek.

Kolejowe przedbramię portów morskich. MOB zaprasza na sobotni spacer historyczny

kd | 19 sie 2021 Pierwsze pospieszne pociągi z Bydgoszczy do Berlina docierały do celu po 13 godzinach. Bydgoska Dyrekcja Kolei Wschodniej była instytucjonalną potęgą w Europie, a jej wybitny dyrektor Albert von Maybach został Honorowym Obywatelem Bydgoszczy. Więcej dowiecie się na Spacerze Historycznym – Kolejowa Bydgoszcz, na który zaprasza Muzeum Okręgowe.

Z szablą w dłoni ruszył w pościg za rewolwerowcem.

Krzysztof Drozdowski | 14 sie 2021 Bydgoscy ułani słynęli z krewkiego charakteru. Pomimo wielu incydentów, których dopuszczali się kawalerzyści trzeba powiedzieć, że ze wszech miar honor bym im najcenniejszy. Rodziło to wielokrotnie zatargi choćby z miejscowymi restauratorami. Honor w połączeniu z odwagą dawał jednak wymierne korzyści moralne.

Tajna siedziba bydgoskiego wywiadu

Krzysztof Drozdowski | 8 sie 2021 W ostatnich latach wiele uwagi poświęca się badaniom nad działalnością polskich służb wywiadowczych i kontrwywiadowczych. Rzadziej wspomina się o zapleczu technicznym, miejscach, w których pracownicy wywiadu pełnili swą codzienną służbę. Jedno z nich mieściło się w Bydgoszczy.