Bydgoszcz w pierwszym dniu wojny przeżyła bombardowanie [KARTKA Z KALENDARZA]

Krzysztof Drozdowski | 1 wrz 2021 Bydgoszcz we wrześniu 1939 roku odczuła straszliwe piętno wojny nie tylko z powodu masowych łapanek i rozstrzeliwań niewinnych mieszkańców. Miasto i jego mieszkańcy odczuli również skutki prowadzonej według nowych koncepcji wojny powietrznej. Celami nie były wyłącznie obiekty wojskowe, lecz również obiekty cywilne w tym oznakowane flagą czerwonego krzyża szpitale.

Galowie na tropach bitwy pod Płowcami

Piotr Florek | 21 sie 2021 Poszukiwacze skarbów na Kujawach ze Stowarzyszenia Poszukiwawczo-Archeologicznego „GAL” postanowili za pomocą wykrywaczy metali odpowiedzieć na pytanie badawcze: gdzie miała miejsce bitwa pod Płowcami z 1331 roku?Właśnie odbyły się pierwsze oficjalne poszukiwania tuż pod pomnikiem bitwy w Płowcach, przy Zajeździe Łokietek.

Kolejowe przedbramię portów morskich. MOB zaprasza na sobotni spacer historyczny

kd | 19 sie 2021 Pierwsze pospieszne pociągi z Bydgoszczy do Berlina docierały do celu po 13 godzinach. Bydgoska Dyrekcja Kolei Wschodniej była instytucjonalną potęgą w Europie, a jej wybitny dyrektor Albert von Maybach został Honorowym Obywatelem Bydgoszczy. Więcej dowiecie się na Spacerze Historycznym – Kolejowa Bydgoszcz, na który zaprasza Muzeum Okręgowe.

Z szablą w dłoni ruszył w pościg za rewolwerowcem.

Krzysztof Drozdowski | 14 sie 2021 Bydgoscy ułani słynęli z krewkiego charakteru. Pomimo wielu incydentów, których dopuszczali się kawalerzyści trzeba powiedzieć, że ze wszech miar honor bym im najcenniejszy. Rodziło to wielokrotnie zatargi choćby z miejscowymi restauratorami. Honor w połączeniu z odwagą dawał jednak wymierne korzyści moralne.

Tajna siedziba bydgoskiego wywiadu

Krzysztof Drozdowski | 8 sie 2021 W ostatnich latach wiele uwagi poświęca się badaniom nad działalnością polskich służb wywiadowczych i kontrwywiadowczych. Rzadziej wspomina się o zapleczu technicznym, miejscach, w których pracownicy wywiadu pełnili swą codzienną służbę. Jedno z nich mieściło się w Bydgoszczy.