Profesor Biegański: Bydgoszcz szybko się repolonizowała

Redaktor | 20 sty 2020 Siedzibę województwa wyznaczono wówczas w trzykrotnie mniejszym od Bydgoszczy Toruniu, ponieważ uważano, że Toruń jest miastem polskim, a Bydgoszcz – niemieckim – tłumaczy prof. UKW Zbigniew Biegański. W ramach obchodów stulecia powrotu miasta do Macierzy on oraz inni badacze wygłosili wykłady dla uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego.

W Muzeum Okręgowym nadal trwają Gody [ZDJĘCIA]

Redaktor | 19 sty 2020 Ludowym tradycjom bożonarodzeniowym poświęcona jest wystawa, którą można jeszcze oglądać w bydgoskim muzeum. Zobaczymy na niej m.in. oryginalny... dywan z piasku, sypany na Kujawach jako świąteczna dekoracja. Na spotkanie muzealnicy zapraszają w czwartek (23 stycznia) o godz. 17.00 do Białego Spichrza na Wyspie Młyńskiej.

Jak doszło do klęski Hitlera? [KSIĄŻKA]

Redaktor | 28 gru 2019 Do 1941 r. wydawało się, że nikt nie jest w stanie go powstrzymać. O tym, co doprowadziło do końca militarnych sukcesów Hitlera, przeczytamy w nowej książce Andrew Nagorskiego.

Bydgoski Marsz Pamięci „Burego”

Redaktor | 27 lis 2019 W 106 rocznicę urodzin Kapitana Romualda Rajsa "Burego" Bydgoscy Patrioci zapraszają na organizowaną przez nich w naszym mieście uroczystość.

Sługa swego miasta. O Leonie Barciszewskim opowie redaktor Sowińska

Redaktor | 18 lis 2019 Bydgoski Klub „Grota” zaprasza na spotkanie, podczas którego redaktor Hanna Sowińska, dziennikarka „Gazety Pomorskiej”, wygłosi prelekcję o życiu ostatniego przedwojennego prezydenta Bydgoszczy Leona Barciszewskiego. Wystąpienie nosi tytuł: „Sługa swego miasta”.

III Rzesza wobec polskich księży. Wykład w Muzeum Okręgowym

Redaktor | 18 paź 2019 19 października przypada Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Z tej okazji Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na wykład Wiesława Trzeciakowskiego „Polityka III Rzeszy wobec katolickiego duchowieństwa polskiego na przykładzie Bydgoszczy w latach 1939-1945”. 

Tablicę pamięci generała Nowka odsłonili w Urzędzie Wojewódzkim

Redaktor | 28 wrz 2019 Jedna z sal w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim od piątku (27 września) nosi imię generała brygady Zbigniewa Nowka, byłego szefa Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Wywiadu. Pamiątkową tablicę odsłonili wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i bliscy generała.

Wojenne sekrety Bydgoszczy ujawni w bibliotece

Redaktor | 13 wrz 2019 W piątek (13 września) Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy (Stary Rynek 22-24) zaprasza na wieczór autorski połączony z promocją książki „Wojenne sekrety Bydgoszczy” Krzysztofa Drozdowskiego.