Niech żyje wolna i Niepodległa!. 101 rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy

Krzysztof Drozdowski | 20 sty 08:37 W nocy z 19 na 20 przemalowano w biało-czerwone barwy wszystkie budki strażnicze stojące przy bramach koszarowych i ważniejszych wojskowych obiektach. Środki na zakup farby pochodziły z licznych zbiórek funduszy, w których hojnie uczestniczyli mieszkańcy Bydgoszczy. Kolejny dzień miał już być tym ostatnim, kiedy po ulicach miasta maszerowali niemieccy żołnierze. Jak wspomniał...

Od fontanny do armaty [KARTKA Z KALENDARZA]

Krzysztof Drozdowski | 7 sty 10:23 7 stycznia 1943 roku Niemcy rozpoczęli rozbiórkę fontanny Potop. Od 2006 do 2014 roku trwał proces rekonstrukcji rzeźby prowadzony przez Społeczny Komitet Odbudowy Bydgoskiej Fontanny Potop. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło 26 czerwca 2014 roku.

Pierwszy zwiastun filmu „Barbarka 1939” [VIDEO]

Krzysztof Drozdowski | 29 gru 08:21 Unisławskie Towarzystwo Historyczne realizuje film dokumentalny pt. „Barbarka 1939”, który przybliży wydarzenia związane z niemiecką zbrodnią popełnioną w lasach Barbarki jesienią 1939 roku.

Piernik nim zawędrował pod strzechy, był przysmakiem bogaczy [ROZMOWA]

Marta Kocoń | 20 gru 13:25 Był podarunkiem, ozdobą, przysmakiem, a niekiedy nawet elementem gry miłosnej i... środkiem na problemy z trawieniem. Między innymi o świątecznym charakterze piernika, jego zastosowaniach i funkcjach, opowiada Anna Kornelia Jędrzejewska – kustosz Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, autorka bloga Piernikarka.pl.

Bydgoszcz z lotu ptaka. Zobacz niesamowite zdjęcia [GALERIA]

Krzysztof Drozdowski | 28 lis 15:38 Potrzeba było ok. 20 lat by po wynalezieniu fotografii przez Francuza L. J. M. Gaguerre w 1839 r. doszło do połączenia tej nowatorskiej sztuki z odwieczną chęcią człowieka do pokonywania przestrzeni powietrznej. Równocześnie prace nad uwiecznieniem obrazu prowadził Anglik H. F. Talbot. I to właśnie na określenie procesu Talbota inny Anglik J. Herschel wprowadził termin fotografia.