Jak i po co powstała antypolska narracja o Jedwabnem. Spotkanie z W. Sumlińskim [RELACJA]

Redaktor | 10 lut 08:50 „Gdybyście jednak poszli do Żydowskiego Instytutu Historycznego i poprosili o kopie oryginału to jej nie dostaniecie, bo usłyszycie, że oryginał zaginął. Najważniejszy dokument, w oparciu o który opisano zbrodnie w Jedwabnem, zaginął.” - mówił Wojciech Sumliński podczas spotkania 16 stycznia w Bydgoskim Klubie Frondy, podczas którego dziennikarz i autor książki „Powrót...

„Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920” - wyjątkowa wystawa w Muzeum Okręgowym [ZDJĘCIA]

Redaktor | 21 sty 16:36 20 stycznia, z okazji 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego przygotowało niezwykłą wystawę, która daje zwiedzającym szerokie spektrum postrzegania klimatu codzienności życia obywateli naszego miasta, gdy należało ono do Cesarstwa Niemieckiego i podczas wydarzeń historycznych tak przełomowych jak proces odzyskiwania niepodległości.

Profesor Biegański: Bydgoszcz szybko się repolonizowała

Redaktor | 20 sty 17:42 Siedzibę województwa wyznaczono wówczas w trzykrotnie mniejszym od Bydgoszczy Toruniu, ponieważ uważano, że Toruń jest miastem polskim, a Bydgoszcz – niemieckim – tłumaczy prof. UKW Zbigniew Biegański. W ramach obchodów stulecia powrotu miasta do Macierzy on oraz inni badacze wygłosili wykłady dla uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego.

W Muzeum Okręgowym nadal trwają Gody [ZDJĘCIA]

Redaktor | 19 sty 20:29 Ludowym tradycjom bożonarodzeniowym poświęcona jest wystawa, którą można jeszcze oglądać w bydgoskim muzeum. Zobaczymy na niej m.in. oryginalny... dywan z piasku, sypany na Kujawach jako świąteczna dekoracja. Na spotkanie muzealnicy zapraszają w czwartek (23 stycznia) o godz. 17.00 do Białego Spichrza na Wyspie Młyńskiej.

Jak doszło do klęski Hitlera? [KSIĄŻKA]

Redaktor | 28 gru 13:39 Do 1941 r. wydawało się, że nikt nie jest w stanie go powstrzymać. O tym, co doprowadziło do końca militarnych sukcesów Hitlera, przeczytamy w nowej książce Andrew Nagorskiego.

Bydgoski Marsz Pamięci „Burego”

Redaktor | 27 lis 10:13 W 106 rocznicę urodzin Kapitana Romualda Rajsa "Burego" Bydgoscy Patrioci zapraszają na organizowaną przez nich w naszym mieście uroczystość.

Sługa swego miasta. O Leonie Barciszewskim opowie redaktor Sowińska

Redaktor | 18 lis 19:41 Bydgoski Klub „Grota” zaprasza na spotkanie, podczas którego redaktor Hanna Sowińska, dziennikarka „Gazety Pomorskiej”, wygłosi prelekcję o życiu ostatniego przedwojennego prezydenta Bydgoszczy Leona Barciszewskiego. Wystąpienie nosi tytuł: „Sługa swego miasta”.