Historia bydgoskich wodociągów na jednym filmie. Musicie to zobaczyć [VIDEO]

kd | 15 wrz 10:04 W 2020 roku bydgoskie wodociągi i kanalizacja obchodziły jubileusz 120-lecia istnienia. Jednak ze względu na pandemię COVID-19 obchody związane z tym wydarzeniem zostały przesunięte na dzień 30 sierpnia 2021 roku. Jednym z elementów obchodów było przygotowanie materiału filmowego poświęconego najważniejszym wydarzeniom dotyczących systemu wod.-kan. w mieście na przestrzeni...

8 września 1939 r. - pierwsze łapanki w Śródmieściu [KARTKA Z KALENDARZA]

Krzysztof Drozdowski | 8 wrz 08:22 Od samego początku niemieckiej okupacji było widać, że Niemcy charakteryzują się olbrzymią brutalnością. Skąd ona się wzięła? Do 8 września można było się jeszcze łudzić, że to będzie okupacja jak pod pruskim zaborem. 8 września rzeczywistość dla bydgoszczan okazała się brutalniejsza. A i wówczas nie zdawano sobie sprawy z tego jaki los przygotowali Niemcy dla swych...

5 września 1939 r. - Niemcy wkraczają do Bydgoszczy [KARTKA Z KALENDARZA]

Krzysztof Drozdowski | 5 wrz 10:59 5 września 1939 r. około godz. 10:00 do miasta wkroczyli pierwsi niemieccy żołnierze. Bydgoszczanie wrócili pamięcią 20 lat wstecz, gdzie po mieście maszerowali niemieccy żołnierze, a współistnienie z ludnością cywilną pomimo, że było trudne to jednak wiele różniło się od tego co miało się teraz wydarzyć.

3 września 1939 r. w Bydgoszczy. Co z tą dywersją?

Krzysztof Drozdowski | 3 wrz 10:03 3 września w mieście pojawiło się więcej wojska niż w dwóch poprzednich dniach. Było to związane z wycofywaniem się jednostek Amii Pomorze. Kilka minut po godz. 10:00 w mieście rozległy się pojedyncze strzały. W krótkim czasie było ich więcej. Pojawiały się znikąd, a strzelców nie sposób było uchwycić. W grodzie nad Brdą rozpoczęła się niemiecka dywersja.

Niemieccy spadochroniarze zaatakowali Bydgoszcz 2 września 1939 r. Prawda czy mit?

Krzysztof Drozdowski | 2 wrz 10:38 2 września bydgoszczanie byli świadkami kolejnego nalotu na miasto. Tym razem celem niemieckich bombowców był dworzec kolejowy. Niektórzy jednak twierdzą, że widzieli niemieckich spadochroniarzy. Przez wiele lat po II wojnie światowej ta historia była podawana w kolejnych publikacjach. Czy jest prawdą?

Bydgoszcz w pierwszym dniu wojny przeżyła bombardowanie [KARTKA Z KALENDARZA]

Krzysztof Drozdowski | 1 wrz 10:46 Bydgoszcz we wrześniu 1939 roku odczuła straszliwe piętno wojny nie tylko z powodu masowych łapanek i rozstrzeliwań niewinnych mieszkańców. Miasto i jego mieszkańcy odczuli również skutki prowadzonej według nowych koncepcji wojny powietrznej. Celami nie były wyłącznie obiekty wojskowe, lecz również obiekty cywilne w tym oznakowane flagą czerwonego krzyża szpitale.