Historia 23 lip 2020 | Krzysztof Drozdowski
Order Orła Białego dla gen. Ryszarda Kuklińskiego? Jest wniosek

mat. Domena publiczna/Wikipedia

Krakowscy kombatanci zaapelowali do Prezydenta Andrzeja Dudy o uhonorowanie gen. Ryszarda Kuklińskiego Orderem Orła Białego.

W związku z zbliżającą się 100-rocznicą Bitwy Warszawskiej, krakowscy kombatanci zorganizowani wokół Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, zaapelowali do Prezydenta Andrzeja Dudy o uhonorowanie gen. Ryszarda Kuklińskiego Orderem Orła Białego.

Jak poinformował Nasz Dziennik kombatanci argumentują, iż gen. Kukliński - walczył z tym samym śmiertelnym wrogiem Polski, z jakim zmagaliśmy się 100 lat temu.

- Gdyby nie dostarczone przezeń Amerykanom kluczowe informacje o sowieckim planie wywołania III wojny światowej, mogłaby ona wybuchnąć niosąc globalną zagładę. Najlepiej i najkrócej ujął to jeden z szefów CIA William Casey jednoznacznie stwierdzając: »nikt na świecie w ciągu ostatnich czterdziestu lat nie zaszkodził komunizmowi tak, jak ten Polak – podkreślono w apelu do Andrzeja Dudy.


Ryszard Kukliński urodził się 13 czerwca 1930 r. w Warszawie. W 1947 roku wstąpił do Oficerskiej Szkoły Piechoty. Był współpracownikiem polskiego kontrwywiadu i wywiadu wojskowego. Od 1971 r. przekazywał informacje wojskowe na temat wojsk Układu Warszawskiego Amerykanom. Łącznie 40 tys. stron tajnych dokumentów. Przekazał również informacje dotyczące wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Nie otrzymywał za to wynagrodzenia.

W obawie przed dekonspiracją, Ryszard Kukliński z rodziną został wywieziony w 1981 r. do Stanów Zjednoczonych. Tam został ekspertem Departamentu Obrony i Departamentu Stanu. W 1984 r. został skazany przez sąd wojskowy w Warszawie na karę śmierci za dezercję i zdradę. W 1997 r. Ryszard Kukliński został uniewinniony, a rok później odwiedził Polskę.

Zmarł z powodu wylewu krwi do mózgu 11 lutego 2004 r. w Tampie, w Stanach Zjednoczonych.

 

Inf. Nasz Dziennik

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.