Powrót Bydgoszczy do Macierzy - 104 rocznica
fot. wikipedia
20 stycznia minęła 104 rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Jest to święto Odzyskania Niepodległości naszego Królewskiego Miasta zatem i święto #StraznicyBydgoszcz, bowiem 20. stycznia dzień po wyzwoleniu Fordonu radość zawitała do Bydgoszczy.
Inne z kategorii
„Szaleńcy niepodległości” – odkryj historię Konfederacji Polski Niepodległej [ZAPROSZENIE]
104 lata temu do miasta wkroczyły oddziały kawalerzystów 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich pod wodzą generała Józefa Dowbór-Muśnickiego. Władza w mieście faktycznie przejęta została dzień wcześniej kiedy to burmistrz Bydgoszczy Hugo Wolf wręczył prezydentowi komisarycznemu Janowi Maciaszkowi symboliczny klucz do bram miasta.
Poniżej moment przejścia Wojsk Polskich ze Starego Rynku z dnia 20 stycznia 1920 r. przez Plac Teatralny w kierunku ul. Gdańskiej w Bydgoszczy.
Na zdjęciu widok bryły zburzonego Teatru Miejskiego istniejącego w latach 1896–1946 Otwarcie obiektu nastąpiło 3 września 1824. Budynek teatru dwukrotnie odbudowywano po pożarach, do których doszło 30 sierpnia 1835 r. i 24 marca 1890 r., kiedy spłonął zbudowany w 1840 r. gmach z 320 miejscami na widowni.
Ostatnia odbudowa wiązała się ze wzniesieniem w latach 1895–1896 monumentalnego, reprezentacyjnego gmachu według projektu berlińskiego architekta, królewskiego radcy budowlanego Heinricha Christiana Seelinga .
Radość z nadejścia Wolnej Polski w 1920roku była ogromna a mieszkańcy Bydgoszczy z ogromnym entuzjazmem i radością znowu poczuli się dumnymi Polakami po 148 latach niemieckiej okupacji miasta. Po latach wiemy, iż ta radość i wolność krótka i bolesna
Dzisiaj jak co roku wierni Parafii Świetej Trójcy udali sie na modlitwę dziennkczyną za powrót miasta do Macierzy pod pomnik Pomnik Serca Pana Jezusa na Placu Poznańskim w Bydgoszczy.
Jest to rekonstrukcję rzeźby Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1932 roku. Pomnik autorstwa Marka Rony stanął w centrum miasta u zbiegu ulic Seminaryjnej i Szubińskiej. Poświęcenia dokonał bp Jan Tyrawa.
To właśnie spośród tej dobrze zorganizowanej garstki mieszkańców podżeganych przez prowokatorów wywiodły się rzesze dywersantów którzy przez kolejne lata zgotowali
mieszkańcom Bydgoszczy kolejne niemieckie piekło. W wyniku zawiązanych walk zginęło wielu niewinnych Niemców i Polaków zamieszkujących Bydgoszcz.
Do dywersji doszło już 3 i 4 września 1939 r. w trakcie wycofywania się z Bydgoszczy wojsk polskich 9. i 15. Dywizji Piechoty. W atakach brali udział przybyli z III Rzeszy dywersanci wraz przedstawicielami licznej mniejszości niemieckiej w mieście. Strzelali z ukrycia do polskich żołnierzy, a ci odpowiadali również ogniem.
Niemieckie represje wobec ludności Bydgoszczy (1939) – masowe zbrodnie wojenne popełnione przez okupanta niemieckiego na cywilnej ludności Bydgoszczy pochodzenia polskiego i żydowskiego, w okresie między wrześniem a grudniem 1939 roku.
Masowe represje i odwet na Polakach miał miejsce już między 9-12 września 1939 roku. Masowe aresztowania i egzekucje mieszkańców Bydgoszczy, dokonywane w pierwszym rzędzie przez żołnierzy Wehrmachtu i funkcjonariuszy Einsatzgruppen, odbywały się początkowo w atmosferze chaosu i stanowiły zemstę za wydarzenia tzw. bydgoskiej.
„krwawej niedzieli” (3–4 września 1939) oraz za opór stawiany wkraczającym oddziałom Wehrmachtu przez miejscową Straż Obywatelską.
Przeprowadzane doraźnie represje przekształciły się później w zorganizowaną akcję eksterminacyjną, której celem była likwidacja polskiej elity politycznej i umysłowej w Bydgoszczy, a której głównym wykonawcą stał się paramilitarny Selbstschutz. W ciągu pierwszych czterech miesięcy okupacji Niemcy zamordowali w tajnych lub publicznych egzekucjach nawet do 5000 mieszkańców Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego, z czego prawdopodobnie między 1500 a 1900 ofiar pochodziło z samej Bydgoszczy.
Historia naszego miasta szczególnie naznaczonego jest cierpieniem co podczas pielgrzymki do Bydgoszczy 7 czerwca 1999 roku św. Jan Paweł II Papież podkreślił, że również Bydgoszcz „została naznaczona szczególnym znamieniem »prześladowania dla sprawiedliwości«. To przecież tutaj, w pierwszych dniach drugiej wojny światowej hitlerowcy dokonali pierwszych publicznych egzekucji na obrońcach miasta. Symbolem tego męczeństwa jest bydgoski Stary Rynek. Innym tragicznym miejscem jest tak zwana »Dolina Śmierci« w Fordonie – wskazał. Przywołał wtedy także postać bł. Michała Kozala, męczennika z Dachau. – Podobną śmierć w obozach koncentracyjnych poniosło wielu ludzi związanych z tym miastem i z tą ziemią – podkreślił Jan Paweł II
Rany i wyrwy z tego strasznego okresu wojny nie goją się do dziś a tragiczne wspomnienie tamtych dni wieje grozą w Bydgoskiej Dolinie Śmierci w Fordonie a równie tragiczna historia egzekucji bydgoszczan na Starym Rynku Bydgoszczy wyrwa po Kościele Pojezuickim[i]
w Zachodniej Pierzei Starego Rynku doskwiera boleścią i niemocą. Po dziś dzień bowiem nie możemy tej wyrwy odbudować i dopóty dopóki ona trwać będzie tak długo nie zadośćuczynimy śmierci pomordowanych bydgoszczan na Starym Rynku[ii] stawiając im niejako Pomnik Chwały
Akt zburzenia kościoła i całej zachodniej pierzei Starego Rynku już podczas wojny polscy mieszkańcy Bydgoszczy odebrali jako przejaw barbarzyńskiego niszczenia kultury i polskości. Zachodnia pierzeja rynku była reprezentacyjną częścią Starego Miasta i wyznaczała odpowiednie proporcje architektoniczne dla rynku, co niejednokrotnie artykułowali historycy sztuki i urbaniści. Obecna architektura uniwersalistyczna nie jest w stanie udźwignąć ciężaru historii tego miejsca.
Odbudujmy pierzeję i Kościół św. Ignacego Loyoli, który przywróci godność poległym a miastu jego tożsamość i dumę. Podejmijmy tę oddalaną ale niezwykle potrzebną decyzję w tym Roku wielkiego budowniczego Bydgoszczy (Muzycznej Bydgoszczy) Roku Andrzeja Szwalbego najwybitniejszego wizjonera jaki trafił w nowożytnej historii miasta.
Zawołam w tym miejscu za Przewodniczącym Społecznego Komitetu Rekonstrukcji Zachodniej Pierzei Starego Rynku w Bydgoszczy p. Andrzejem Adamskim ODBUDUJMY!
Red.
[i] Kościół św. Ignacego Loyoli (pierwotnie kościół św. Krzyża) – wybudowany w 1638 roku kościół, który znajdował się w Bydgoszczy w zachodniej pierzei Starego Rynku. Patronem świątyni był do 1806 r. Święty Krzyż, po czym nadano jej wezwanie św. Ignacego Loyoli. Zburzony między 18 stycznia a 27 marca 1940 roku a kamienic do 23 października w 1940 roku