Komunikacja 19 sie 2020 | mk
Autobus hybrydowy na ulicach Bydgoszczy. Pojeździ miesiąc

fot. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej

Od środy (19 sierpnia) na dwóch liniach autobusowych kursuje autobus hybrydowy mercedes citaro hybryd. Przez miesiąc będzie testowany przez kierowców MZK.

– Pojazd hybrydowy wykorzystuje energię elektryczną odzyskaną w czasie hamowania. Silnik elektryczny jest wykorzystywany podczas ruszania i zwalniania, a na trasie autobus napędza zwykły silnik diesela – tłumaczy rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, Tomasz Okoński.

fot. ZDMiKP

Mercedes ma 18 metrów długości, miejsca siedzące znajdzie w nim 41 pasażerów, stojące – 93.Wyposażony jest m.in. w system pozwalający obserwować „martwe pola” pojazdu. – To wyjątkowo przydatne podczas manewrowania autobusem w obrębie ścieżek rowerowych – podkreśla Okoński.

Autobus będzie obsługiwać linie 79 i 89. Pasażerowie nie będą mogli zapłacić w nim kartą za bilet, nie będzie także głosowej zapowiedzi kolejnych przystanków (w związku z pandemią, nie ma także możliwości zakupu biletu u kierowcy). W internetowych rozkładach kursy „hybrydą” oznaczono literą „H”. 

fot. ZDMiKP

– Pojazd będzie testowany przez czterech kierowców, równolegle z nowym autobusem przegubowym z silnikiem diesla i najwyższą normą emisji spalin EURO 6. Pozwoli to porównać nie tylko wysokość spalania tych pojazdów, ale również wykorzystanie ich w codziennym użytkowaniu – tłumaczy rzecznik ZDMiKP, Tomasz Okoński.

Hybrydowy mercedes odróżnia się od bydgoskiego taboru kolorem –  jest pomalowany na biało. Testy Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Bydgoszczy potrwają do 14 września.

Na podstawie: ZDMiKP

mk Autor