Komunikacja 29 lis 17:45 | mk
Budowa buspasa na ul. Kolbego zakończona

fot. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy

11 mln złotych kosztowała przebudowa ul. Kolbego. W ramach inwestycji powstały m.in., buspas, zatoki autobusowe, nowe chodniki i drogi rowerowe.

800-metrowy buspas miała lepiej skomunikować Osową Górę z centrum miasta, umożliwiając autobusom szybki przejazd do ul. Grunwaldzkiej.

Jak informują drogowcy, przebudowana została cała nawierzchnia ul. Kolbego od ul. Grunwaldzkiej do ul. Kormoranów. Powstały: pas ruchu dla autobusów, zatoki autobusowe chodniki i drogi rowerowe, które połączono z istniejącymi wcześniej szlakami wiodącymi wzdłuż ul. Grunwaldzkiej. Przebudowano skrzyżowania, dojazdy do posesji i cała infrastrukturę podziemną, zamontowano wiaty przystankowe.

– Po stronie wschodniej wybudowaliśmy jezdnię serwisową z kilkudziesięcioma miejscami postojowymi przy sklepach i posesjach. Powstało też nowoczesne i energooszczędne oświetlenie uliczne, dające poczucie większego bezpieczeństwa. Lepiej doświetlone zostały też przejścia dla pieszych – czytamy na stronie Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Prace odbiorowe mają zostać przeprowadzone do połowy grudnia; wykonawca, firma Kobylarnia, musi jeszcze uzyskać pozwolenie na użytkowanie. Inwestycja pochłonęła 11 mln zł, była współfinansowana ze środków unijnych.

Zgodnie z pierwotną umową, budowa buspasa powinna była zakończyć się półtora roku temu. Na opóźnienie wpłynęło jednak prowadzona równolegle inwestycja Miejskich Wodociągów i Kanalizacji – budowa zbiornika retencyjnego. 

Zdjęcia: ZDMiKP w Bydgoszczy

mk Autor