Komunikacja 17 lis 2021 | Redaktor
Przetarg na budowę odcinka S10 Bydgoszcz Południe – Emilianowo rozstrzygnięty

fot. GDDKiA, oddział w Bydgoszczy

Bydgoski oddział GDDKiA rozstrzygnął postępowanie na na zaprojektowanie i budowę S10 Bydgoszcz Południe – Emilianowo. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Budimex, które wyceniła realizację zadania na ponad 409 mln złotych.

Cała inwestycja na trasie Bydgoszcz – Toruń została podzielona na cztery odcinki: Bydgoszcz Południe – Emilianowo, Solec Kujawski – Toruń Zachód, Emilianowo – Solec Kujawski, Toruń Zachód – Toruń Południe, dla których rozpisano oddzielne postępowania.

W przetargu na zaprojektowanie i budowę pierwszego odcinka wpłynęło dziewięć ofert – najtańsza opiewała na ponad 409 mln zł, najdroższa – na 521 mln złotych. Ocenie podlegały okres gwarancji jakości (30 proc.), termin realizacji (10 proc.) i cena (60 proc.). Wykonawca wybuduje fragment drogi o długości 8,9 kilometra. W ramach zadania rozbudowany zostanie węzeł Bydgoszcz Południe; powstanie nowy węzeł Emilianowo, dwa nowe Miejsca Obsługi Podróżnych oraz dwa węzły (Zielona i Brzoza) w ciągu drogi krajowej nr 25. 

Trwa analiza ofert złożonych w przetargach na projekt i budowę pozostałych trzech odcinków fragmentu trasy S10 Bydgoszcz – Toruń.

Realizacja tej inwestycji ma pozwolić przenieść ruch z obciążonej drogi krajowej nr 10 na nowoczesną, bezpieczną drogę szybkiego ruchu, poprawić dojazd z Bydgoszczy do autostrady A1, a z Torunia do portu lotniczego w Bydgoszczy i drogi ekspresowej S5. 

Droga ekspresowa S10 stanowi jedno z głównych połączeń drogowych Polski i jest elementem transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. W docelowym kształcie S10 połączy Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Płońsk, kończąc się na Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Tym samym w przyszłości będzie najszybszą drogą dojazdu ze Szczecina do Warszawy.

Na podstawie komunikatu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, oddział w BydgoszczyRedaktor

Redaktor Autor

Redaktor