Komunikacja 27 kwi 15:42 | Redaktor

Z początkiem maja wprowadzonych zostanie kilka zmian w funkcjonowaniu komunikacji publicznej, które ułatwią między innymi dojazd do popularnych miejsc rekreacji – podaje serwis bydgoszcz.pl.

W majowy weekend (1 oraz 3-5 maja) w godzinach od 10:00 do 18:00 zostanie uruchomiona linia nr 1 w relacji Las Gdański – Wilczak. Dzięki niej łatwiej będzie można dojechać do Myślęcinka oraz Lasu Gdańskiego. Oficjalny serwis miasta przypomina też, że w środę (1 maja) oraz w piątek (3 maja) komunikacja zbiorowa funkcjonować będzie według niedzielnych rozkładów jazdy.

Autobusem do parku lub na działkę

Od 1 maja na okres letni wprowadzone zostaną też zmiany na kilku liniach autobusowych. Na linii nr 73 obowiązywać będą tzw. letnie rozkłady jazdy, w których uwzględniona jest obsługa Dworca Bielawy we wszystkie dni tygodnia. Ułatwi to do końca września dojazd do ogrodów działkowych wzdłuż ul. Inwalidów.

Linia międzygminna nr 40, jeżdżąca do Ostromecka, będzie kursowała również w soboty, niedziele i święta. Letni rozkład obowiązywać będzie do końca września. W weekendy wzmocniona zostanie też obsługa Myślęcinka linią nr 52. Do końca  września wszystkie kursy w dni wolne realizowane będą do pętli w Myślęcinku  lub do Podkowy. Z początkiem maja wprowadzone zostaną też drobne korekty pojedynczych kursów na liniach tramwajowych nr 4, 7 i 9.

Tymczasowe zmiany tras na Wyżynach i w BPPT

W związku z kolejnym etapem prac przy nowym przejściu dla pieszych na Wyżynach w dniach od 3 maja (piątek) do 5 maja (niedziela) konieczne jest zamknięcie torowiska na ul. Wojska Polskiego. W związku z tym:

  • linie nr 2 i 9 zostaną skierowane na trasy czasowe zmienione z obsługą Perłowej i ronda Toruńskiego.
  • linia nr 11 zostanie skrócona do pętli Wyżyny (bez obsługi pętli Bielawy) z jednoczesną zmianą pętli początkowej tj. Niepodległości (pętla) na pętlę Łoskoń.
  • na trasie rondo Jagiellonów – Kapuściska /Glinki zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa „Za T" z przejazdem ulicami: Bernardyńską, Kujawską, alejami Wojska Polskiego (Szpitalną, Glinki). Linia ta będzie kursowała z łączną częstotliwością co 10 minut, naprzemiennie do pętli Kapuściska (co 20 minut) i do pętli Glinki (co 20 minut).

W niedzielę (5 maja) w związku z organizowanym biegiem pn. „Wiosenny Festiwal Biegowy" w godzinach 08:00–16:00 wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu linii nr 84. Autobusy będą kierowane na trasę czasowo zmienioną:

  • kierunek Kapuściska – przebieg zmieniony ulicami Glinki, Bydgoskich Przemysłowców - od przystanku Park Przemysłowy / Petresona powrót na stałą trasę.
  • kierunek Glinki – przebieg zmieniony ulicą Bydgoskich Przemysłowców od Park Przemysłowy / Pacierkowicza powrót na stałą trasę.

Ruszyły wodne tramwaje

Tegoroczny sezon rozpoczął się już 26 kwietnia i potrwa do 6 października. Trasy rejsów, Słoneczna i Staromiejska, obsługiwane są statkami o napędzie elektrycznym Słonecznik I i Słonecznik II. Każdy z nich zabiera na pokład do 28 pasażerów. Wejście na pokład dla obu tras przy Rybim Rynku. Przypominamy, że bilety najlepiej zamówić przez Internet na stronie https://visitbydgoszcz.pl/pl/rejsy. Dostępny jest tam również rozkład jazdy oraz inne praktyczne informacje.

Ważne inwestycje, niezbędne objazdy

Po długim majowym weekendzie prace rozpoczną się także na ulicach Pod Skarpą w Nowym Fordonie, ul. Łęczyckiej na Bartodziejach, a także dokończeniem zadań wodociągowych na Górzyskowie. Szczegóły zmian w organizacji ruchu i funkcjonowaniu komunikacji publicznej poda ZDMIKP w odrębnych komunikatach. Obecnie wykonawcy pracują jeszcze nad czasową organizację ruchu, która ma zapewnić możliwie płynny ruch na odcinkach prowadzonych robót.

Źródło: bydgoszcz.pl (oprac. red)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor