Kultura 19 cze 14:27 | Redaktor
35-lecie Chóru Kameralnego AMFN w Bydgoszczy. Zespół zaprasza na koncert

fot. nadesłane

Koncert w Domu Polskim (ul. Grodzka 1) zwieńczy cykl koncertów zorganizowany z okazji 35-lecia Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.  Muzycy zapraszają w sobotę 25 czerwca, na godz. 18.00.

Zespół obchodził swój jubileusz przez cały rok artystyczny 2021/2022. Wśród wielu koncertów znalazło się również pięć koncertów specjalnych, zorganizowanych właśnie na tę okazję. Inauguracja obchodów miała miejsce 15 października 2021 r. w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Kolejne koncerty odbyły się w Zamku Bierzgłowskim, Akademii Muzycznej oraz Pałacu w Lubostroniu. Czas na wielki finał, który odbędzie się 25 czerwca o godz. 18.00 w Domu Polskim zapowiadają organizatorzy. 

W programie: muzyka chóralna a cappella następujących kompozytorów: Bengt Ollén, György Orbán, Trond Kverno, Marek Jasiński, Zane Randall Stroope, Marcin Łukaszewski, Ko Matsushita, Jaakko Mäntyjärvi, Moses Hogan, Feliks Nowowiejski, Stanisław Wiechowicz, Anders Edenroth.
 
Dyrygować będą Janusz Stanecki, Magdalena Filipska, Justyna Narewska. Koncert poprowadzi
Aneta Nurcek.
 
Koncert jest biletowany! Darmowe wejściówki można odebrać w Dziale Artystycznym AMFN (ul. Słowackiego 7).

Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy powstał w 1986 roku z inicjatywy Janusza Staneckiego. Członkami zespołu są studenci Wydziałów: Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej; Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku oraz Wydziału Instrumentalnego. W latach 1986-2020 dyrygentem Chóru był Janusz Stanecki – obecnie Zespół prowadzi Magdalena Filipska. W zakresie emisji głosu Chór przez wiele lat pracował pod okiem Elżbiety Wtorkowskiej – aktualnie z Zespołem współpracuje Dorota Nowak. Funkcję prezesa pełni Adam Kujawski. 

Chór koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą. Przy wykonaniach dzieł wokalno-instrumentalnych zespół współpracuje z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Gorzowskiej oraz orkiestrami kameralnymi w Gdańsku, Białymstoku i Heidelbergu.

W swoim 35-letnim dorobku Chór Kameralny ma ok. 800 koncertów w kraju i za granicą, uczestnictwo w ponad 70 konkursach i festiwalach chóralnych (krajowych i zagranicznych), a także 60 zdobytych nagród i wyróżnień podczas wspomnianych konkursów.Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor