Kultura 23 lut 2023 | Redaktor
Festiwal Poezja Praktyczna już wkrótce w Bydgoszczy

Turniej poetycki w Eljazzie fot. Patryk Chenc

Poezja jest żywa i działa. Ma różne formy, zastosowania i świetnie sprawdza się w codziennym życiu. Każde z tych twierdzeń będzie można sprawdzić w praktyce podczas Festiwalu Poezja Praktyczna. Dwudniowe spotkanie z poezją i ludźmi, którzy ją tworzą, odbędzie się w pierwszy weekend marca w klubie Eljazz w Bydgoszczy.

Program imprezy zaplanowanej na 4 i 5 dzień marca ‘23, czyli na sobotę i niedzielę, jest bardzo bogaty. Znalazły się w nim m.in.: spotkanie z autorem powieści napisanej w formie zbioru wierszy oraz dwa konkursy żywego słowa – slam poetycki i turniej jednego wiersza, występ amerykańskiego poety i rapera, spektakl spoken word czyli poetycko-muzyczny oraz dyskusja językoznawczo-poetycka na temat niebinarności w polszczyźnie. Znajdzie się czas dla każdego, kto chciałby podzielić się swoimi utworami poetyckimi podczas wieczoru z otwartym mikrofonem, będzie jam muzyczny i poetyckie improwizacje oraz możliwość kupienia tomików poetyckich i uzyskania autografów.

Oficjalnymi gośćmi Festiwalu będą: poeta i wydawca Konrad Góra, który otworzy festiwal prapremierową prezentacją swojego najnowszego poematu, pisarz i filozof  Wit Szostak, autor m.in. powieści „Szczelinami” napisanej w formie wyboru twórczości anonimowej poetki, D’Chaos, amerykański raper, poeta i performer pochodzący z Dallas, a od kilku lat mieszkający w Warszawie, profesor językoznawstwa Rafał Zimny i osoba poetycka Łucja Kuttig/Łukasz Kaźmierczak/ŁuKotek, którzy opowiedzą o różnych możliwościach języka, także poetyckiego, w podejściu do ludzkiej tożsamości oraz jurorki turnieju jednego wiersza – poetka i animatorka kultury, organizatorka festiwalu Biała Lokomotywa w Łazieńcu Daria Danuta Lisiecka i gospodyni slamów w toruńskim klubie Od Nowa, instruktorka  i animatorka kultury Justyna Kłosińska-Krikel.

Jednym z założeń Festiwalu jest bliski i praktyczny kontakt osób tworzących poezję i jej odbiorców, dlatego przestrzeń sceny i widowni będą nieustannie się przenikać, tworząc sposobność do kuluarowych rozmów. Sprzyjać temu będzie zarówno obecność poetek i poetów z całej Polski, którzy przyjadą na slam poetycki i turniej jednego wiersza, jak i obecność autorek i autorów tomów poetyckich, którzy zapowiedzieli swój przyjazd z najnowszymi książkami. Będą to m.in. Anna Dwojnych, Monika Maciasz, Karolina Sałdecka i Miłosz Zawadzki.

Oficjalna strona Festiwalu PoezjaPraktyczna oraz adres wydarzenia na Facebooku tutaj.

 

źródło: Festiwal Poezja Praktyczna

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor