Kultura 23 maj 2019 | Redaktor
Osiem koncertów w ramach Rzeki Muzyki. Folk, jazz i poezja śpiewana [HARMONOGRAM]

Cykl koncertów na Brdą zainauguruje zespół Tulia/materiały Bydgoszcz.pl

Między innymi Tulia i Janusz Radek wystąpią podczas tegorocznej edycji Rzeki Muzyki. Bezpłatne koncerty w amfiteatrze przy Operze Nova będą odbywać się w każdą niedzielę lipca i sierpnia.

Nad Brdą w wakacyjne niedziele będzie można posłuchać zróżnicowanego repertuaru: muzyki klasycznej, jazzu, a także alternatywnych brzmień czy poezji śpiewanej.

Cykl zainauguruje 7 lipca koncert folkowego zespołu Tulia. Żeński kwartet wokalny aranżuje piosenki zarówno polskie, jak i zagraniczne, w repertuarze ma m.in. covery utworów takich wykonawców jak Dawid Podsiadło, Robert Gawliński, Grzegorz Ciechowski, Agnieszka Chylińska, Ania Dąbrowska, Goran Bregović & Kayah oraz Seweryn Krajewski. Podczas koncertu w Bydgoszczy, wokalistkom towarzyszyć będzie pięcioosobowy zespół instrumentalistów, a usłyszymy m.in. piosenki: „Nieznajomy”, „Nie pytaj o Polskę”, „Kiedy powiem sobie dość” czy „Enjoy The Silence”.

14 lipca w cyklu Rzeka Muzyki wystąpi Dawid Lubowicz Quartet.Na koncercie zaprezentowany zostanie materiał z płyty „Inside” nominowanej do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii jazzowy album roku. Dawid Lubowicz uznawany jest za jednego z najlepszych polskich skrzypków jazzowych, zdobywał Fryderyki, Mateusze Trójki, Złote Gęśle. Lubowicz zaprosił do projektu „Inside” wybitnych polskich muzyków: Krzysztofa Herdzina (fortepian, akordeon), Roberta Kubiszyna (kontrabas, gitara basowa) i Łukasza Żytę (perkusja).

W ramach tegorocznej Rzece Muzyki usłyszymy też piosenki Wojciecha Młynarskiego w aranżacji Jacka Bończyka (21 lipca). Aktor jest laureatem Grand Prix XXI Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2000 r., a także piosenkarzem, autorem tekstów, scenarzystą i reżyserem spektakli muzycznych. Ma w swoim dorobku dziesiątki ról w spektaklach teatralnych, m. in. w takich tytułach jak: „Cabaret”, „Skrzypek na dachu”, „Śniadanie u Tiffany'ego”, „Sztukmistrz z Lublina”, „Chicago”, „Tuwim dla dorosłych”, a także role w filmach i serialach telewizyjnych. Podczas recitalu w Bydgoszczy widzowie usłyszą m. in.  piosenki „W co się bawić”, „Nie ma jak u mamy”, „Jesteśmy na wczasach” czy „Dziewczyny bądźcie dla nas dobre na wiosnę”. 

Na scenie przy Operze Nova 28 lipca pojawi się zespół The Whoop Group - zespół składający się z saksofonistów młodego pokolenia, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki klasycznej i współczesnej zaaranżowanej na saksofonowy kwartet. Każdy z członków zespołu jest laureatem wielu prestiżowych konkursów indywidualnych i kameralnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Są także wielokrotnymi stypendystami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu stypendialnego Młoda Polska. W lipcu 2018 roku ukazała się ich debiutancka płyta „Crimes”, za którą zostali nominowani do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Odkrycie Roku.

Tego samego usłyszymy koncerty stypendystów Miasta Bydgoszczy: wiolonczelistów Emiliana Rosiaka i Antoniego Majewskiego.

Podczas pierwszego sierpniowego koncertu (4 sierpnia) zaprezentuje się zespół Mitch&Mitch.  Grają połączenie rocka alternatywnego z elementami bluesa i popu. Wydali 7 albumów nagrywanych w duecie, kwintecie, oktecie, nonecie, a nawet jako orkiestra i chór. Współpracowali z najlepszymi artystami krajowymi i zagranicznymi. Występowali w wielkich halach, na festiwalach oraz małych klubach i lokalach, z takim samym zaangażowaniem, hipnotyzując swoją publiczność. Dziś Mitch&Mitch to dziewięcioosobowa orkiestra, powiększona o sekcję dętą i wibrafon, a ich występy to prawdziwy wulkan energii i brzmienia.

11 sierpnia będzie okazja posłuchać Meccore String Quartet w koncercie „Od Haydna do Griega”. Uznawany za jeden z najlepszych kwartetów smyczkowych w Polsce, w 2011 roku otrzymał nominację do nagrody Paszport Polityki w kategorii muzyki poważnej za „innowacyjne podejście do muzyki i łamanie muzycznych stereotypów”. W 2013 r. wydali swój debiutancki album z kwartetami smyczkowymi Mozarta i Beethovena, ale szczególne uznanie przyniosła im płyta „Szymanowski & Debussy”, dająca zespołowi dwie nominacje do nagrody Fryderyki 2016 w kategorii album roku - muzyka kameralna, oraz najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej. Podczas koncertu usłyszymy m.in: Kwartet smyczkowy D-dur op. 20 nr 4 J.Haydna i Kwartet smyczkowy nr 1 g - moll op. 27 E.Griega 

Przed publicznością zaprezentuje się także Janusz Szrom (18 sierpnia) z koncertem „Krzysztof Komeda - Song Book”. Szrom jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, twórcą pierwszego opracowania nutowego wszystkich utworów wokalnych Komedy. Na polskiej scenie jazzowej obecny od 1994 roku. Laureat Międzynarodowego Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu, brał udział w festiwalach muzycznych, m.in.: Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree, Old Jazz Meeting „Złota Tarka” w Iławie.

Na zakończenie tegorocznej edycji Rzeki Muzyki (25 sierpnia) wystąpi Janusz Radek, wokalista i aktor, który w swoim dorobku ma role w spektaklach muzycznych, m.in: „Gorączka” i „Opera za trzy grosze” (Teatr Muzyczny we Wrocławiu), „Jerry Springer - The Opera” (Teatr Muzyczny Capitol), „Jesus Christ Superstar” (Teatr Rozrywki; za rolę Judasza dostał Złotą Maskę). Jest laureatem Grand Prix XXIV Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, a także I nagrody XVII Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie. Artysta ma w dorobku kilka solowych albumów, które otrzymały status Złotej Płyty, m.in. „Królowa Nocy”, „Dziękuję za Miłość”, „Dziwny jest ten świat - opowieść Niemenem”. Płyta „Serwus Madonna” przyniosła Januszowi Radkowi nominację do Fryderyków w kategorii wokalista i płyta poetycka. Na koncert w Bydgoszczy złożą się wiersze Haliny Poświatowskiej.

Koncert w ramach Rzeki Muzyki zawsze będą rozpoczynać się o godz. 19.00

7 lipca – TULIA, „Tulia”

14 lipca - DAWID LUBOWICZ QUARTET, „Inside”

21 lipca – JACEK BOŃCZYK, „Absolutnie…czyli Bończyk śpiewa Młynarskiego”

28 lipca - THE WHOOP GROUP, "Crimes". A także występ stypendystów Miasta Bydgoszczy – Emilian Rosiak i Antoni Majewski

4 sierpnia – MITCH&MITCH, „W mitchowskim stylu”

11 sierpnia - MECCORE STRING OUARTET „Od Haydna do Griega”

18 sierpnia – JANUSZ SZROM, „Krzysztof Komeda – Song Book”

25 sierpnia – JANUSZ RADEK, „Poświatowska/Radek”

źródło: Bydgoszcz.pl, oprac. red.

 

 Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor