Kultura 7 gru 2018 | Redaktor
„Pan Tadeusz” w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej

materiał organizatora

Fundacja „Wiatrak” zaprasza na dwa wydarzenia organizowane przez bydgoską Akademię Muzyczną: świąteczny koncert dla dzieci i rodziców oraz spektakl „Pan Tadeusz’18”. Oba już w niedzielę (9 grudnia).

Tego dnia w Domu Jubileuszowym Jana Pawła II (ul. Bołtucia 7) odbędzie się Mikołajkowy Jarmark Świąteczny. Jego częścią będzie także Poranek Muzyczny „W świątecznym nastroju”. Rozpocznie się o godz.10.15. Zaproszone są wszystkie dzieci wraz z rodzicami i opiekunami To okazja nie tylko do słuchania muzyki klasycznej, ale również do poznania instrumentów muzycznych, wspólnego śpiewania i zabawy. Podczas świątecznego poranka będą dodatkowe niespodzianki. Wstęp wyjątkowo jest bezpłatny.

Drugie z organizowanych przez Akademią Muzyczną wydarzeń rozpocznie się o godz. 16.00 w tym samym miejscu. To nowatorska próba przybliżenia tekstu „Pana Tadeusza” Mickiewicza w formie scenicznej opowieści muzycznej, złożonej z kilku obrazów, których nie łączy ani chronologia, ani przypisanie aktorowi-wokaliście wyłącznie jednej postaci scenicznej. Spoiwem opowieści teatralnej staje się tu muzyka i śpiew. Przedstawienie wyreżyserował aktor i wykładowca bydgoskiej Akademii Muzycznej Witold Szulc. W spektaklu biorą udział studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego (śpiew klasyczny) i Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji muzycznej (specjalność – wokalistyka jazzowa).

„Pan Tadeusz’18” miał premierę w marcu tego roku na bydgoskiej uczelni, a potem znalazł się w programie Operowego Forum Młodych, towarzyszącego XXV Bydgoskiemu Festiwalowi Operowemu, został też zakwalifikowany do IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” (po raz pierwszy w dziejach konkursu uwzględniono spektakl, który powstał w Akademii Muzycznej). W wakacje przedstawienie zdobyło wyróżnienie podczas Festiwalu Fama w Świnoujściu. Wstęp na spektakl również jest bezpłatny.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor