Kultura 2 sie 18:13 | mk
Rzeźba Mieczysława Franaszka na cmentarzu Starofarnym odsłonięta [GALERIA]

fot. Jacek Kargól

W drugą rocznicę śmierci (31 lipca 2021 r.) Mieczysława Franaszka, związanego z Bydgoszczą aktora i fotografika, odsłonięto jego nagrobny pomnik. Podczas uroczystości pośmiertnie przyznano mu nagrodę artystyczną – statuetkę „Galernika Sztuki”.

Odsłonięcia na cmentarzu Starofarnym dokonał autor rzeźby, Gracjan Kaja.

Podczas uroczystości przypomniano wiersze i portrety dedykowane Artyście, stworzone przez ks. Jana Sochonia, Macieja Krzyżana, Jarosława Jakubowskiego, Marka Kazimierza Siwca, Wiesława Trzeciakowskiego, Wojciecha Banacha, Jana Wacha, Małgorzatę Grajewską, Grzegorza J. Grzmot-Bilskiego, Bartłomieja Siwca, Krzysztofa Grzechowiaka, Krzysztofa Szymoniaka, Hannę Strychalską, Wojciecha Kassa, Grzegorza Kalinowskiego i Jacka Solińskiego.

Teksty przeczytali autorzy oraz Alicja Mozga, Roma Warmus i Jan Kaja.

Jan Kaja i Jacek Soliński, członkowie kapituły, pośmiertnie przyznali Mieczysławowi Franaszkowi nagrodę artystyczną Galerii Autorskiej – Galernika Sztuki”.

Mieczysław Franaszek urodził się w 1944 r. w Krakowie. Tam w 1968 r. ukończył Wydział Aktorski PWST. Debiutował w 1966 r. w Teatrze STU. Występował w teatrach w Nowej Hucie, Krakowie, Sosnowcu, Opolu, Koszalinie, Szczecinie, Poznaniu i Bydgoszczy.

W latach 60. współpracował z ośrodkiem TVP Kraków. Brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach teatralnych, na których otrzymywał nagrody aktorskie.

„Uważał, że skoro wykonuje zawód aktora, to musi dać z siebie wszystko, bo tego wymaga szacunek dla widza i dla partnera na scenie. Pamiętam, jak wspominał pracę z niektórymi młodymi aktorami i nie mógł zrozumieć, że tuż przed wejściem na scenę zamiast koncentrować się na roli, siedzieli ze wzrokiem wbitym w smartfony. Nic go tak nie denerwowało, jak bylejakość, robienie czegoś »na odwal«” – wspomina Jarosław Jakubowski.

Od 2007 r. Mieczysław Franaszek współpracował z Galerią Autorską Jana Kaji i Jacka Solińskiego w Bydgoszczy, gdzie m.in. czytywał poezję. Od 2011 wykładał na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, współpracował także z Polskim Radiem PiK. Był autorem kilku indywidualnych wystaw fotograficznych w Bydgoszczy, Krakowie i Warszawie. 

W 2018 r. otrzymał srebrny medal „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS”. Zmarł 31 lipca 2019 roku.

W pierwszą rocznicę śmierci w Galerii Autorskiej (ul. Chocimska 5) odbył się poświęcony Mieczysłowi Franaszkowi wieczór. Więcej czytaj tutaj:

Triada artyzmu, serdeczności i pokory

[O MIECZYSŁAWIE FRANASZKU W GALERII AUTORSKIEJ]

Zdjęcia: Jacek Kargól

mk Autor