Kultura 13 sie 2020 | mk
To oni chcą kierować Teatrem Polskim [SYLWETKI KANDYDATÓW]

logotyp Teatru Polskiego w Bydgoszczy na ścianie gmachu/fot. Anna Kopeć

O stanowisko dyrektora bydgoskiej sceny ubiega się 12 osób. Wśród nich są twórcy już wcześniej związani z Teatrem Polskim, jest też kilka nazwisk głośnych w świecie teatru.

W środę (12 sierpnia) obradowała komisja, która ma wybrać nowego dyrektora TPB. Pierwsze posiedzenie było poświęcone formalnej ocenie ofert. Wymogi spełniło 10 kandydatów, dwie osoby w ciągu trzech dni muszą uzupełnić złożone dokumenty.  

O stanowisko starają się*:

Dariusz Zawiślak – grafik, scenograf, scenarzysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Członek-założyciel Polskiej Akademii Filmowej, członek Europejskiej Akademii Filmowej, w 2018 r. objął funkcję dyrektora Festiwalu Polskich Teatrów Telewizji w Nowym Jorku. Wyprodukował m.in. film „Balladyna” z udziałem Faye Dunaway. Za plakat do filmu „Happy Birthday Woody Allen and Keep Going”, który reżyserował, otrzymał nagrodę programu czwartego Polskiego Radia. Plakat „Allen Gum” był wyklejony gumami do żucia. 

Grzegorz Reske – kurator i producent sztuk performatywnych. Studiował historię sztuki, zarządzanie w kulturze i dyplomację kulturalną. W latach 2013–2017 wspólnie z Martą Keil był kuratorem Konfrontacji Teatralnych. Współpracował m.in. z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Galerią Labirynt w Lublinie i East European Performing Arts Platform. Członek zarządu IETM – International Network for Contemporary Performing Arts. 

Jerzy Lach – reżyser, scenarzysta, scenograf, absolwent filologii polskiej w na UMK w Toruniu, dyplom reżysera dramatu uzyskał w ZASP-ie w Warszawie, menadżer MBA. Jest pomysłodawcą i realizatorem Sceny Debiutów Reżyserskich, Studia Teatr OF, Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Obrzędowych w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie oraz Alternatywnej Sceny Promocyjnej. 

Justyna Łagowska – scenografka, autorka kostiumów, reżyserka świateł. Absolwentka ASP w Warszawie, autorka ponad 60 scenografii w teatrach polskich i niemieckich. Współpracowała m. in. z Janem Klatą, Michałem Kmiecikiem, Nikołajem Koladą, Piotrem Kruszczyńskim, Pawłem Łysakiem. Laureatka nagród m.in. na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. Na bydgoskiej scenie reżyserowała „Balladynę. Wojnę wewnętrzną”.

Krystian Nehrebecki – aktor teatralny, reżyser, ukończył Wydział Aktorski PWST w Krakowie, Społeczną Szkołę Baletową w Krakowie, Ecole de MimeCorporelle Dramatique w Paryżu; w latach 1992–1995 występował na deskach Teatru Polskiego w Bydgoszczy, w 1994 otrzymał nagrodę prezydenta miasta. Był związany z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz Teatrem Muzycznym w Gdyni. W latach 2012–2016 dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Animator kultury: pomysłodawca i realizator Biesiady Literackiej (cyklu spotkań z pisarzami), Festiwalu Sztuki Aktorskiej (przeglądu twórczości filmowej, teatralnej i telewizyjnej).

Sławomir Szczurek – absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, recenzent zaangażowany w Nową Siłę Krytyczną

Paweł Kleszcz – aktor teatralny i filmowy, absolwent PWST w Warszawie, przez wiele lat związany z warszawskim Teatrem Syrena, konferansjer, trener biznesu.

Rafał Matusz – reżyser, dramaturg, manager, absolwent Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST. Wyreżyserował kilkanaście przedstawień, m.in. w Olsztynie, Kaliszu, Tarnowie, Gorzowie Wielkopolskim., Kielcach, Koszalinie.

Ryszard Adamski – aktor, kierownik artystyczny Teatru Akademickiego w Warszawie

Waldemar Raźniak – aktor, reżyser teatralny i pedagog. Doktor habilitowany sztuk teatralnych, profesor nadzwyczajny Akademii Teatralnej w Warszawie. Reżyserował spektakle m.in. w Teatrze Miejskim w Gdyni, Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie, Teatrze IMKA w Warszawie, Teatrze Powszechnym w Łodzi, Teatrze Guliwer w Warszawie oraz w Białostockim Teatrze Lalek.  

Wiesław Górski – reżyser, tłumacz literatury anglojęzycznej, w latach 1978-1980 reżyser w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, w latach 1994-1997 był jego dyrektorem. Współpracował m.in. z gdańskim Teatrem „Wybrzeże”, Teatrem Dramatycznym w Koszalinie, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu. 

Wojciech Stefaniak „Faruga” – reżyser, scenograf, dramaturg, współpracował m.in. z warszawskim teatrem Teatr HaliBut, Teatrem Telewizji; w Teatrze Polskim w Bydgoszczy wystawił sztukę „Wszyscy święci” (współautor: Jarosław Jakubowski), za którą w 2012 roku otrzymał nagrodę na Festiwalu Prapremier

Podczas kolejnego posiedzenie komisji zostaną przeprowadzone rozmowy z kandydatami. Spotkania odbędą się 28 i 29 września, postępowanie konkursowe ma zakończyć się do 1 października. 

Nowy dyrektor obejmie stanowisko na cztery lata. Poza realizacją programu artystycznego, czekają go też wyzwania inwestycyjne – teatr wkrotce ma przejść gruntowną modernizację.

O tym, kto zdecyduje o przyszłym losie TPB, czytaj TUTAJ.

*Informacje o kandydatach są niepełne, oparte na poszukiwaniach własnych redakcji

mk Autor