Bydgoskie uczelnie w ogonie rankingu Perspektyw. Toruń znacznie lepszy
Po 25 latach istnienia Rankingu cieszymy się nie tylko z tego, że mieliśmy dobry pomysł, ale też z faktu, że wystarczyło nam wytrwałości, by konsekwentnie ten koncept realizować – powiedział Waldemar Siwiński, twórca polskich rankingów edukacyjnych i założyciel Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, która przygotowuje Ranking Szkół Wyższych, otwierając po raz 25. Galę Rankingu. W Centralnym Domu Technologii w Warszawie w środę (26 czerwca) oficjalnie ogłoszono wyniki jubileuszowej edycji zestawienia.
Inne z kategorii
Pomoc jedzie z naszego regionu [POWÓDŹ]
Weź paragon – wspieraj uczciwą konkurencję [AKCJA]
Uniwersytet Warszawski zwyciężył w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024. Uniwersytet Jagielloński zajął 2. miejsce, Politechnika Warszawska 3. Tak wygląda podium tegorocznego Rankingu.
Kliknij i zobacz całą tabelę
Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie jest najlepszą uczelnią niepubliczną, a Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta S. Wojciechowskiego i Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim (ex aequo) najlepszymi publicznymi uczelniami zawodowymi.
Najlepszą bydgoską uczelnią okazała się Politechnika Bydgoska, która uplasowała się na pozycji 55-60. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego zaliczył potężny regres i zajął lokatę 73-80.
Grafika: https://2024.ranking.perspektywy.pl/university/3875/1
Toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest w Polsce 23.
Ranking przygotowany został przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” już po raz 25.
Kapituła przyznała Nagrodę Specjalną AWANS 2024 dla uczelni, która dokonała najbardziej spektakularnego skoku do czołówki Rankingu Uczelni Akademickich. Nagrodę tę otrzymał Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, który z miejsca 20. w ubiegłorocznym rankingu awansował na miejsce 12. w edycji 2024.
- Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2024 to w istocie cztery rankingi odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to:
- Ranking Uczelni Akademickich – obejmujący wszystkie szkoły wyższe w kraju(z wyjątkiem uczelni artystycznych), które posiadają uprawnienia do nadawania co najmniej stopnia naukowego doktora;
- Ranking Uczelni Niepublicznych – obejmujący szkoły wyższe kształcące na poziomie co najmniej magisterskim;
- Ranking Publicznych Akademii Nauk Stosowanych i Publicznych Uczelni Zawodowych;
- Ranking Kierunków Studiów – obejmujący 74 główne kierunki i grupy kierunków studiów w uczelniach akademickich.
Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 31 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Innowacyjność, Efektywność naukowa, Warunki kształcenia i Umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącego Polskiego Komitetu ds. UNESCO.
Źródło: Perspektywy