Polska i Świat 28 sty 2021 | kd
PILNE! Zmiany w obostrzeniach od 1 lutego. Otwarte galerie handlowe, koniec z godzinami dla seniora

Minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie czwartkowej (28 stycznia) konferencji prasowej odniósł się do obecnej sytuacji pandemicznej w Europie. Przedstawił również projekt dotyczący obostrzeń obowiązujących od 1 lutego.

- W Polsce wzrosty zachorowań są niewielkie i jest to oczywiście zasługą wprowadzonych restrykcji i dyscypliny społecznej, co potwierdza, że były one słuszne - powiedział minister Niedzielski.

- Odnoszac się do zarzutu naszego planu ogłoszonego w listopadzie, który mówił o średniotygodniowej liczby zachorowań, to od samego poczatku wiedzieliśmy przecież, że ustalanie strategii tylko w oparciu o jeden czynnik byłoby błedne. Dokonując nowych ustaleń i podejmując decyzje, musimy brać pod uwagę także inne czynniki - m. in. nowe mutacje i sytaucję w innych państwach - tłumaczył minister zdrowia.

Do 14 lutego przedłużony zostaje wariant odpowiedzialności. Tym samym większość dotychczasowych obostrzeń nie ulegnie zmianie.

Od 1 lutego otwarte zostaną jednak sklepy w galeriach handlowych, galerie sztuki i muzea. Limit wynosić będzie: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Zniesione zostaną również godziny przeznaczone wyłącznie dla seniorów. Dotychczas w od 10.00 do 12.00 zakupy mogły zrobić osoby po 60. roku życia. 

Kolejne decyzje zostaną podjęte za dwa tygodnie.

 

kd Autor