Religia 31 lip 2020 | mk
Bydgoscy pielgrzymi dotarli do Matki [ZDJĘCIA]

fot. Jasna Góra/Krzysztof Świertok

Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej jest już u celu. Pątnicy w piątek (31 lipca) doszli na Jasną Górę.

W tym roku, z powodu epidemii wędrówka miała charakter sztafety. Całą, ok. 340-kilometrową trasę pokonali jedynie kapłani-przewodnicy grup. Codziennie towarzyszyła im inna piątka pielgrzymów, którzy tego samego dnia, po błogosławieństwie, wracali do domów.

fot. Jasna Góra/Krzysztof Świertok

Jak zmiany wpłynęły na przeżywanie wędrówki? – Kiedy idziesz jedenaście dni, moment wyciszenia przychodzi sam, jest wręcz konieczny. Teraz było zupełnie inaczej – mówiła nam Agata Graczyk, wieloletnia pątniczka. – Ale jesteśmy RAZEM, wyrażając potrzebę naszych czasów, by budować jedność, budować wspólnotę Kościoła W CHRYSTUSIE – cytuje pielgrzymów na Twitterze Jasna Góra News.

Tradycyjny pokłon, fot. Jasna Góra/Krzysztof Świertok

 - Epidemia nie zamknęła ludzkich serc, i to jest chyba najważniejsze - mówił dla Biura Prasowego Jasnej Góry kierownik pielgrzymki, ks. Krzysztof Klóska. Tłumaczył, że pielgrzymi byli życzliwie przyjmowani, nie brakowało im niczego.

 fot. Jasna Góra/Krzysztof Świertok

O godz. 12.00 pątnicy uczestniczyli w Mszy świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu. Słowo wygłosił do nich ordynariusz diecezji bydgoskiej, ks. biskup Jan Tyrawa.

Pielgrzymka rozpoczęła się w bydgoskiej katedrze, sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości, 21 lipca. Relację z wyjścia pielgrzymów zobacz tutaj.

 fot. Jasna Góra/Krzysztof Świertok

Mimo trudności logistycznych, wynikających z konieczności dotarcia na dany, często znacznie odalony od Bydgoszczy, odcinek trasy, nie brakowało chętnych. Jak informowało nas 20 lipca kierownictwo pielgrzymki, „limity” były wypełnione na każdy dzień. Pielgrzymować można było także duchowo, łącząc się z intencjami pielgrzymów, uczestnicząc w Mszy świętej oraz śledząc materiały udostępniane na stronie i fanpage'u pielgrzymki na Facebooku.

Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej odbyła się po raz szesnasty. Przyświecało jej hasło „Wielka Tajemnica Wiary.”

 

mk, zp

mk Autor