W ten piątek można jeść mięso. Biskup bydgoski pozwolił

fot. Pixabay
Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk udzielił wiernym dyspensy od obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych na piątek, 2 maja 2025 roku. Jak zaznaczył w komunikacie, decyzja została podjęta na podstawie uprawnień przysługujących ordynariuszowi zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Inne z kategorii
„Zabili księdza” – film, który przywraca pamięć o męczenniku z Lubonia
„Korzystając z uprawnień, wymienionych w Kodeksie Prawa Kanonicznego, udzielam na piątek, 2 maja, dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych pod zwykłymi warunkami” – poinformował biskup Włodarczyk. Komunikat zakończył słowami: „Z Chrystusowym pozdrowieniem”.
Co oznacza dyspensa?
Dyspensa to czasowe zniesienie obowiązku przestrzegania przepisu prawa kościelnego, którego udziela kompetentna władza kościelna. W tym przypadku dotyczy ona wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek – dniu tradycyjnie poświęconym pamięci Męki Pańskiej. Dyspensa nie jest oczywiście równoznaczna z obowiązkiem spożywania mięsa – osoby, które pragną zachować post (wstrzemięźliwość), mogą to uczynić z własnej woli.
Ogólne zasady postu w Kościele katolickim
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego:
- Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich wiernych, którzy ukończyli 14. rok życia, we wszystkie piątki roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość liturgiczna (kan. 1251–1252).
- Post ścisły (czyli ograniczenie liczby posiłków – jeden do syta i dwa lekkie) obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek wszystkich wiernych od 18. do 60. roku życia (kan. 1252).
- Konferencje episkopatów mają prawo do ustalania szczegółowych form pokuty piątkowej na swoim terenie (kan. 1253). W Polsce jest to właśnie wstrzemięźliwość od mięsa w piątki.
Kiedy możliwa jest dyspensa?
Ordynariusz miejsca, czyli biskup diecezjalny, ma prawo udzielać dyspensy od przepisów dotyczących postu i wstrzemięźliwości na swoim terytorium, jeśli uzna to za duszpastersko uzasadnione (kan. 87 §1 oraz kan. 1245 KPK).
W przypadku piątku 2 maja dyspensa wiąże się z faktem, że dzień ten przypada bezpośrednio przed uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (3 maja), która w Polsce jest także świętem narodowym. Wielu wiernych może wówczas spędzać czas z rodziną, podróżować lub świętować, co stanowi duszpasterską rację do udzielenia ulgi.
Warunki dyspensy
Dyspensy zazwyczaj udzielane są „pod zwykłymi warunkami”, co oznacza, że wierny, który korzysta z dyspensy, powinien w zamian podjąć inną formę pokuty lub uczynku miłosierdzia, np. modlitwę, udział w Mszy Świętej, pomoc potrzebującym lub jałmużnę. Taka zasada ma na celu zachowanie ducha pokuty mimo formalnego zniesienia konkretnego obowiązku.
Źródła:
- Komunikat biskupa bydgoskiego
- Kodeks Prawa Kanonicznego, kanony 87 §1, 1249–1253
- Konferencja Episkopatu Polski: https://episkopat.pl
- Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 2043