Styl życia 22 wrz 15:51 | Redaktor
„Koduj z Gigantami”. Bezpłatne zajęcia z programowania i cyberbezpieczeństwa

fot. giganciprogramowania.edu.pl, archiwum

24 i 25 września w Bydgoszczy odbędą się kolejne zajęcia w ramach 11. edycji akcji „Koduj z Gigantami” - największych w Polsce bezpłatnych warsztatów programistycznych dla dzieci i młodzieży. Akcja edukacyjna trwa od 3 do 25 września i odbywa się stacjonarnie w prawie 100 miastach w całej Polsce oraz online.

Pierwsze zajęcia odbyły się już w weekend 17-18 września, następne przewidziano na 24-25 września. Program dostosowany jest do dzieci i młodzieży w różnym wieku - zajęcia odbywają się w przyjaznym dla nich środowisku przy wykorzystaniu popularnych gier komputerowych, znanych aplikacji czy języków programistycznych. Tym razem jednak uczestnicy nie tylko programują, ale poznają też zagadnienia związane z cyberzagrożeniami i sposobami na bezpieczne korzystanie z sieci.

- 11. edycję warsztatów postanowiliśmy poprowadzić wokół tematyki cyberbezpieczeństwa. Dziś ataki hakerskie są tak powszechne, że powinniśmy wyczulać na nie dzieci już od najmłodszych lat, aby wiedziały, jak zadbać o bezpieczne hasło, jak odróżnić fałszywe strony i jak się bronić przed czyhającymi na nich w sieci zagrożeniami - mówi Dawid Leśniakiewicz, współorganizator warsztatów.

Dla młodszych uczestników warsztatów przygotowano zajęcia z programowania w języku Scratch oraz w świecie popularnej i lubianej przez dzieci gry Minecraft. Dzieci w wieku 10-12 lat także zmierzą się z nauką programowania w języku Scratch lub będą mogły wybrać zajęcia prowadzone w środowisku App Inventor. W przypadku warsztatów online, do wyboru są również warsztaty z tworzenia stron internetowych. W trakcie lekcji, uczestnicy dowiedzą się na czym polega Phishing, jak stworzyć własny generator silnych haseł oraz jak rozpoznawać zagrożenia.

Starsi uczestnicy warsztatów mierzą się zaś z kodowaniem w znanych i popularnych językach programowania, które są powszechnie używane w branży IT.

W trakcie warsztatów z programowania w językach Python oraz C# zarówno w formie stacjonarnej, jak i online, młodzież w wieku 13-19 lat dowiaduje się m.in. jak tworzyć generatory haseł czy aplikacje blokujące reklamy.

Na uczestników, oprócz dawki wiedzy i zabawy, czekają gadżety przygotowane przez organizatorów, szkołę Giganci Programowania.

- W tej edycji jednak nie tylko dzieci będą miały okazję, aby zdobywać wiedzę. Dla chętnych rodziców uczestników przygotowaliśmy specjalny webinar z cyberbezpieczeństwa, podczas którego zwrócimy uwagę na zagrożenia w sieci, sprawdzimy, czy nasze hasła nie zostały zhakowane i pokażemy przykłady hakerskich wyłudzeń - dodaje Dawid Leśniakiewicz.

Zapisy na warsztaty trwają, akcja jest prowadzona we wrześniu w całej Polsce, zarówno w formule stacjonarnej, jak i online. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, konieczna jest jedynie rejestracja na wybrane warsztaty.

Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych oraz zapisy na stronie www.kodujzgigantami.pl.

W Bydgoszczy warsztaty odbywają się przy pl. Wolności 9. Wydarzenie wspierają MEN, GovTech, Janusz Cieszyński Sekretarz Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji, NASK, ORE, włodarz miast, w tym prezydent Bydgoszczy – Rafał Bruski.

materiał prasowy „Gigantów programowania”, zmiany - redakcja

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor