Styl życia 15 lis 22:25 | Redaktor
Najstarsza lista przebojów i najnowsze hity [ROZMOWA]

Dariusz Gross/www.radiopik.pl

Już 30 lat krajowe i zagraniczne hity goszczą na Liście Przebojów Polskiego Radia PiK. Do głosowania i słuchania kolejnych notowań zachęca redaktor Dariusz Gross. 

Jakie były początki listy przebojów na antenie bydgoskiej rozgłośni?

Dariusz Gross: Wszystko zaczęło się 18 sierpnia 1990 roku, kiedy to Wojciech Deluga zaprezentował pierwsze notowanie naszej listy. Nasz historyczny numer jeden to Elton John z balladą „Sacrifice”. Było spontanicznie, a nasi realizatorzy robili wszystko, aby lista była atrakcyjna dla słuchaczy. Po Wojciechu Deludze listę prowadził Andrzej Roszak, a później swoją przygodę z listą rozpocząłem ja… 

Zmieniały się godziny rozpoczęcia programu. Lista z 25 rozrosła się do 30 utworów, a od lat można jej słuchać w niedzielne wieczory od godz. 20.05 do 22.00. Zapraszamy razem z Piotrem Majewskim, proponując, oprócz muzyki wybieranej przez słuchaczy, także konkursy i wiele naród dla głosujących. Warto też zerknąć na naszą stronę internetową, sprawdzić archiwalne notowania i podsumowania listy – odżyją muzyczne wspomnienia! W końcu nasza lista jest w tej chwili najstarszą „aktywną” listą przebojów w Polsce…

Jak dobieracie propozycje do listy?
Propozycje do listy wybieramy spośród kilkudziesięciu nowych piosenek, które co tydzień otrzymujemy od wytwórni płytowych i wykonawców. Te wybrane przez nas trafiają na naszą radiową playlistę i automatycznie stają się propozycjami do listy. Do tego dorzucamy też utwory proponowane przez naszych słuchaczy i nagrania, które nam (prowadzącym listę) wydają się interesujące i przebojowe.

Jaki jest mechanizm głosowania?
Nasi słuchacze głosują na stronie internetowej www.radiopik.pl – tu w zakładce listy można nie tylko oddać głosy, ale też posłuchać utworów z listy i z propozycji oraz obejrzeć teledyski. Przez cały tydzień czekamy na maile od słuchaczy (lista@radiopik.pl ), a w czasie programu można też do nas zadzwonić pod numery (52) 345 50 60 lub (52) 345 50 90. Kolejny sposób głosowania to głosowanie sms-owe: numer 71601 – sms z hasłem „pik”. Do dzisiaj otrzymujemy też tradycyjne listy i kartki pocztowe.

Co jeszcze muzycznie proponujesz naszym czytelnikom i słuchaczom?
Zapraszam na spotkanie z polskimi wykonawcami w „Polskim Graniu”’ w poniedziałki, a we wtorki w „Przebojowej Godzinie” proponuję dużo nowości i największe hity ostatnich tygodni. Jeżeli ktoś nie ma planów na sobotnie wieczory, to chciałbym zaproponować dwie godziny pełne roztańczonej muzyki z lat 80. i 90. Dorzucam też trochę nowszych brzmień, parę ciekawostek z muzycznego kalendarza i dobry humor. Ten muzyczny koktajl to „Domówka”, czyli miks brzmień stworzony na sobotni wieczór. 

materiał partnera

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor