Styl życia 17 sie 15:45 | Redaktor
Turcja. Orientalne wakacje w europejskim stylu

fot. Alfa Mar

Turcja jest kierunkiem najczęściej wybieranym przez polskich turystów. W sezonie samoloty z Bydgoszczy latają do Turcji dwa razy w tygodniu, w środy i soboty. Do wyjazdu zachęcają nie tylko dobre ceny, ale także komfortowe hotele w formule all inclusive i poranne godziny wylotów.

Turcja – to prawdziwy koktajl kulturowy, geograficzny i historyczny położony w wyjątkowym miejscu: na granicy Europy i Azji, u wrót Orientu, gdzie Wschód wita się z Zachodem i zlewają się cztery morza: Śródziemne, Egejskie, Czarne i Marmara, w regionie, który miał zawsze doniosłe znaczenie dla dziejów świata. To kolebka wielkich cywilizacji. To raj dla turystów, miłośników zabytków oraz kraj złotych plaż, wymarzony do zwiedzania i wypoczynku o każdej porze roku. Słońce świeci tu przez 320 dni w roku, a plaże ciągną się na przestrzeni 7 tysięcy kilometrów. Pomimo że 99 procent ludności stanowią muzułmanie, mnóstwo tu śladów z początków chrześcijaństwa. Zwiedzać możemy świetnie zachowane ruiny starożytnych miast greckich i rzymskich, amfiteatry, twierdze bizantyjskie, weneckie i tureckie, barwne bazary i strzeliste minarety zarówno w popularnej wersji 7+7 (zwiedzanie i wypoczynek), jak i formie samej wycieczki objazdowej.

Dla żeglarzy i surferów

To właśnie w Turcji znajdziemy najpiękniejsze i najlepiej zachowane zabytki starożytnej Grecji. Po przegraniu I wojny światowej, obaleniu sułtana i objęciu władzy przez Ataturka, Turcja została objęta reformami, wprowadzono alfabet łaciński i wolność wyznania. Tym samym, coraz bardziej zbliżała się do świata Zachodu. Obecnie Turcja aspiruje do Unii Europejskiej, gra „europejską piłkę” i jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów świata.

Błękit ciepłego morza, piękne, piaszczyste i szerokie plaże oraz różnorodność krajobrazów przyciągają tłumy turystów. Jest to także jedno z najlepszych miejsc w basenie Morza Śródziemnego na wyjazd dla rodzin z dziećmi. W wielu hotelach dzieci do 12 – 15 lat mogą wypoczywać z rodzicami gratis. Obiekty posiadają place zabaw oraz minikluby z polską animacją, a także zjeżdżalnie i aquaparki. Hotele z all inclusive oferują wysoki standard usług, smaczne jedzenie oraz wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Turcja to także wymarzony region na aktywny wypoczynek z ciekawymi miejscami do nurkowania (Fethiye, Marmaris, Bodrum), uprawiania paralotniarstwa (Fethiye), raftingu (w rejonie Alanii). Niezliczona liczba pięknych plaż i zatok czyni ją wymarzonym miejscem dla żeglarzy oraz amatorów deski.

Perłą Turcji jest Istambuł łączący Europę z Azją, posiadający po obu stronach Bosforu niezliczoną liczbę twierdz, meczetów, pałaców i willi. To miasto o trzech nazwach (Bizancjum, Konstantynopol) cechuje – nomen omen! – bizantyjski przepych, niezwykła różnorodność i zachodni styl życia. Jest jednym z największych miast świata. Od 1453 r. było to centrum imperium Turków Osmańskich, którzy panowali przez kilka stuleci nad wielkimi obszarami Europy i Północnej Afryki. Do dzisiaj można tu zobaczyć zabytki z różnych okresów życia miasta: ruiny hipodromu, Hagię Sofię, pałac Topkapi, Błękitny Meczet, a także wielki bazar.

Najczęściej odwiedzaną częścią kraju jest obszar pomiędzy regionem Kemeru i Alanii. To Riwiera Turecka zwana także „Turkusowym Wybrzeżem” od barwy, jaką ma tu woda w wielu płytkich zatokach. Nad wybrzeżem wznoszą się wysokie na ponad 2000 m góry Taurus, gdzie można podziwiać piękne krajobrazy z rzekami, kanionami i wodospadami. Główne centra turystyczne to: Kemer, Antalya, Belek, Side i Alania. Każde z nich posiada własne charakterystyczne cechy.

„Raj na ziemi”

Antalya jest stolicą Riwiery Tureckiej i jednym z najważniejszych centrów kulturalnych i turystycznych kraju, z malowniczym portem i międzynarodowym lotniskiem. Przez prawie cały rok świeci tu słońce. Sezon trwa tutaj od marca do listopada, a większość luksusowych hoteli usytuowanych jest kilkanaście kilometrów od centrum, w dzielnicy Lara. Podobnie jak pobliski Kemer, Antalya słynie z malowniczych pejzaży, gór schodzącym do morza. To właśnie w Antalyi znajduje się piękny wodospad Arbuzowy, wpadający do morza z wysokości 40 metrów.

Historia miasta sięga II w. p.n.e. Zostało zbudowane przez króla Pergamonu Allasa II, który miał zlecić swym poddanym zadanie znalezienia „raju na ziemi”. Wybór wysłańców padł właśnie na ten zakątek.

Miejscowość słynie ze szkół nurkowania i zabytków: rzymskiego portu, starożytnych murów, ściętego meczetu, Bramy Hadriana , oraz 37–metrowegominaretu Ivily z 1238 roku.

Kemer to malownicze miasteczko nad Morzem Śródziemnym, u podnóża gór Taurus, położone 43 km na południowy zachód od lotniska i Antalyi. Dawniej była to mała wioska rybacka, która z czasem przekształciła się w nowoczesne centrum turystyczne z ładnym portem i kompleksem hoteli otoczonych lasem piniowym. Piękne krajobrazy, zalesione zbocza gór, majestatyczne nagie grzbiety skał dominują tutaj nad turkusową tonią Morza Śródziemnego. Wybrzeże usiane jest licznymi zatoczkami i jaskiniami. Rosną tu palmy, kaktusy i drzewa piniowe. Warto zobaczyć pobliskie starożytne ruiny Olympos. Osobliwością Kemeru jest zjawisko płonącego gazu wydobywającego się z głębin ziemi.

Alania – to druga malownicza stolica Riwiery Tureckiej z pięknymi piaszczysto-żwirowymi plażami, z których najsłynniejszą jest plaża Kleopatry. To najchętniej wybierany kurort na wybrzeżu. Kusi również bogactwem zabytków. Zobaczymy tu m.in. Kizil Kule (czerwone wieże) i mury forteczne z XIII wieku oraz Jaskinię „Kapiącego Kamienia”.

Side – to słynący z piaszczystych plaż kurort wśród ruin starożytnego miasta z amfiteatrem, świątynią Apollina, łaźniami rzymskimi i agorą. Położone jest 75 km od Antalyi na wąskim półwyspie, z trzech stron otoczonym morzem. Warto zobaczyć pobliskie wodospady Manavgatu, starożytne miasto Aspendos, z zachowanym teatrem na 20 000 miejsc, oraz antyczne Perge.

Belek jest stosunkowo młodym i luksusowym kurortem, o długich piaszczystych plażach, jednych z najładniejszych w całej Turcji. Otoczone lasami sosnowymi i polami golfowymi. To spokojne miejsce dla rodzin z dziećmi oraz dla bardzo wymagających klientów.

Tureckie Saint Tropez

Tłumnie odwiedzana przez turystów jest również Riwiera Egejska położona w zachodniej i południowo– zachodniej części Turcji. Wybrzeże Egejskie to nowoczesne kurorty, bajeczne plaże i zatoki, rybackie wioski, porty jachtowe i wspaniałe zabytki. Linia brzegowa pełna jest urokliwych zatok i przylądków, a cały region usiany jest ruinami starożytnych miast. Na tym wybrzeżu najbardziej popularne wśród turystów są Bodrum i Marmaris.

Bodrum (starożytne Halikarnas) to malowniczo położone na wzgórzach miasto, tonące w kolorowych kwiatach i otoczone błękitem Morza Egejskiego. Nazywane jest „Saint Tropez Turcji”, a skaliste zbocza i turkusowe laguny sprawiają, że zatoka uważana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie. Wizytówkę miasta stanowi zbudowany przez krzyżowców średniowieczny zamek św. Piotra, a z portu można się codziennie dostać na pobliską wyspę Kos.

Marmaris jest głównym ośrodkiem wczasowym Riwiery Egejskiej. Wyróżniają je krystaliczna woda, skaliste przylądki wrzynające się w morze oraz wybrzeże z zalesionymi wzgórzami. Tutejsze zabytki z czasów greckich i rzymskich, pozostałości osmańskiego zamku i fortec wraz z pięknem krajobrazu sprawiły, że nazywane jest perłą tego regionu.

Kraina jak z bajki

Kapadocja nazywana jest ósmym cudem świata. To kraina w sercu Turcji, w środkowej Anatolii, rozciągająca się pomiędzy miejscowościami Aksaray, Kayserii i Nigdo. Podziwiać tu można, unikalne„księżycowe” krajobrazy, podziemne miasta, skalne kościoły z pięknymi bizantyjskimi freskami, a także „las” wysokich na 40 m kamieni, kanionów i alei mieniących się różnymi kolorami, od białego i różowego, poprzez żółty, szary aż do rdzawego brązu. To wspólne dzieło natury i ludzi, doskonała kombinacja, tworząca pejzaż niespotykany nigdzie indziej.

Jak powstała? Trzy miliony lat temu przebudziły się potężne wulkany Erciyos i Hasan, leżące 200 km stąd: pluły lawą i zionęły ogniem, a popiół wulkaniczny, ziemia i woda wspomagane słońcem utworzyły powłokę z miękkiej skały, zwanej tufem. Czynniki atmosferyczne spowodowały erozję miękkiej wulkanicznej skały. Przez tysiące lat woda wyrzeźbiła z tufu charakterystyczny baśniowy krajobraz Kapadocji, pełen tajemniczych warowni, dziwnie ukształtowanych wież, stożków, iglic, grot i kominów oraz surrealistycznych form skalnych.

Dolina Goreme jest sercem tej bajkowej krainy, w której znajduje się 365 kościołów. To miejsce, gdzie znaleźć można także kopce i groty mieszkalne, a nawet całe miasta, z których największe mogły liczyć ponad 20 000 mieszkańców. Jest to prawdziwe muzeum pod gołym niebem. Mieszkańcy Kapadocji wydrążyli w skałach całe miasta, z pomieszczeniami dla ludzi i inwentarza. Pustelnicy stworzyli w nich nawet kaplice i kościoły.

Takie podziemne miasto można podziwiać w Kaymakaci – to prawdziwy labirynt, sięgający głębokości 80 metrów. Koło Goreme ciągnie się dolina ponad 300 skalnych kościołów. Po drodze do Kapadocji warto się zatrzymać także w jednej z najstarszych miejscowości Anatolii (z VII w p.n.e.), ojczyzny Derwiszy – w miejscowości Konya. Od XI w. była stolicą sułtanatu, warto zobaczyć tu Muzeum Mevlana i XVI-wieczny Meczet Selima. To ważne miejsce pielgrzymek milionów muzułmanów.

W świecie greckich zabytków

Największe wrażenie wśród grecko-rzymskich pamiątek dzisiejszej Turcji robią ruiny starożytnego Efezu, który był największym jońskim portem. Znajdują się tu –ruiny świątyni Artemidy (VII w p.n.e), biblioteka Celsusa (z 110 r.), Brama Hadriana i teatr, którego akustyka pozostaje rewelacyjna, pomimo upływu dwóch tysiącleci.

Na terenie Turcji leży także Troja, opisana przez Homera w „Illiadzie”. U wejścia na teren wykopalisk stoi makieta konia trojańskiego.

W Pergamonie zobaczymy teatr, świątynie Dionizosa, Ateny, pałac Królewski i ruiny Asklepionu – najlepszego szpitala starożytności.

Do najpiękniejszych miejsc na świecie należą Pamukkale, słynące z tarasów, których nie zbudował człowiek – to cud natury. Trudno uwierzyć, że wyrzeźbiła je w ciągu wieków woda. Gorące źródła zawierające sole wapnia wciąż tworzą nowe tarasy, wytrwale powiększając rozległą, lśniącą plamę. Pamukkale nazywane są „Bawełnianym Zamkiem” i najpiękniej wyglądają o zachodzie słońca.

Turcja jest pełna gwaru i różnorodnych barw Orientu, oczarowuje i zachwyca każdego przybysza. Urzeka pięknością i oszałamiającymi kontrastami krajobrazu. Wakacje spędzone w Turcji z pewnością będą niezapomniane: różnorodność zabytków, kalejdoskop krajobrazów, ładne plaże i ciepła woda, powiew Orientu, turecka gościnność i smaczna kuchnia to powody, by wakacje spędzić właśnie tutaj.

Zapraszamy do rezerwacji wyjazdów w ten orientalny region w naszym biurze podróży w Bydgoszczy. Byliśmy w Turcji kilkanaście razy. Znamy ponad setkę hoteli w różnych jej rejonach.

 

Marcin Kowalewski

Centrum Podróży Alfa Mar, Gajowa 43

www.alfamar.pl

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor