Region 24 cze 2022 | Redaktor
Będą szukać śladów po bitwie pod Koronowem. W październiku ma odbyć się zjazd detektorystów

fot. Stowarzyszenie Historyczno-Archeologiczne „Bractwo”/Facebook

Stowarzyszenie Historyczno-Archeologiczne „Bractwo” oraz Koronowo – Miasto i Gmina – organizują Zlot Poszukiwawczy bitwy nazywanej „bitwą pod Koronowem”. Do udziału zaproszenie są poszukiwacze-detektoryści z całej Polski. Drugiego dnia wydarzenia planowane są atrakcje dla wszystkich mieszkańców – w tym rekonstrukcja historyczna i piknik.

Zjazd odbędzie się najprawdopodobniej 8–9 października, w przededniu 612. rocznicy bitwy (10 października 1410 r.). 

– Niestety wiadomym jest, np. po trzyletnich poszukiwaniach miejsca bitwy pod Grunwaldem czy już dwuletnich – bitwy pod Płowcami, że do znalezenia miejsca bitwy potrzebna będzie cierpliwość i ciężka praca – zapowiadają organizatorzy. – Dlatego mamy nadzieję na pomoc szerokiej rzeszy braci detektorystycznej, którą gremialnie zapraszamy na nasz zlot. Liczymy na pomoc nie tylko najlepszych eksploratorów w Polsce, ale też do współpracy zapraszamy archeologów, badaczy historii, pasjonatów średniowiecznych dziejów Polski – dodają.

Trwają przygotowania do zjazdu. 14 czerwca organizatorzy odwiedzili teren poszukiwań. – Dziękujemy Pani Kierownik Angelice Walat oraz Burmistrzowi Koronowa Panu Patrykowi Mikołajewskiemu za dzisiejszą wizję lokalną! – czytamy na stronie Stowarzyszenia na Facebooku.

fot. Stowarzyszenie Historyczno-Archeologiczne  „Bractwo”/Facebook

„Bitwa pod Koronowem” była jedną z bitew stoczonych w czasie wielkiej wojny z Zakonem Krzyżackim. 10 października 1410 roku siły Zakonu dowodzone przez Michaela Küchmeister von Sternberga starły się z siłami polskimi pod wodzą Sędziwoja Ostroroga i Piotra Niedźwieckiego pod wsią Wilcze. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Polaków, przyczyniła się do podpisania I pokoju toruńskiego.

Organizatorzy zjazdu mają nadzieję, że uda się znaleźć zabytki strzelnicze, takie jak bełty i groty. (jak wyjaśniają, z opisu bitwy wynika, że miało miejsce w sumie kilku bitew-potyczek). Miejsca te będzie można nanieść na mapy za pomocą planigrafii, czyli szczegółowej dokumentacji stanowiska. – Dzięki niej będziemy mogli dowiedzieć więcej o samej bitwie, czyli rozmieszczeniu wojsk, kierunkach ataku itd. – tłumaczą poszukiwacze.

fot. Stowarzyszenie Historyczno-Archeologiczne  „Bractwo”/Facebook

W programie zlotu znajdzie się ognisko integracyjne dla uczestników poszukiwań (sobota po drugiej rundzie poszukiwań). W niedzielę natomiast po rannej sesji poszukiwawczej mają odbyć się rekonstrukcja historyczna, pokazy detektorystyki dla dzieci i dorosłych (możliwość szukania wykrywaczem pod okiem instruktora), konkursy z atrakcyjnymi nagrodam dla uczestników-eksplorerów, konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym konkurs łuczniczy. Planowane są stoiska ze sprzętem detektorystycznym oraz z regionalną żywnością, słodyczami i napojami. – Wszystko okraszone będzie nutką miłej piknikowej zabawy dla każdego. Ale najważniejsze że będziemy się mogli wszyscy spotkać i wymienić doświadczeniem i zarażać naszą niesamowitą pasją kolejne grupy miłośników przygody z historią. Bądźmy razem w pierwszy weekend października – zachęcają organizatorzy.

Czy i kiedy dokładnie odbędzie się zlot oraz jaki będzie oficjalny jego program organizatorzy informować będą na bieżąco.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor