Region 22 lip 16:22 | mk
Rozpoczynają się Kujawsko-Pomorskie Dni św. Jakuba. Gwiazdą będzie Magda Anioł

Obchody Kujawsko-Pomorskich Dni św. Jakuba w 2021 roku/fot. Mikołaj Kuras dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, archiwum

Jarmark, występ zespołu muzyki dawnej Ars Nova, wręczenie medali zwycięzcom maratonu Camino Polaco, świadectwa pielgrzymów i koncert Magdy Anioł zaplanowano na niedzielę (24 lipca) na Rynku Nowomiejskim w Toruniu z okazji wspomnienia św. Jakuba Apostoła. Wydarzenie ma przypomnieć, że słynny szlak pielgrzymkowy Droga św. Jakuba – Camino de Santiago – przebiega także przez województwo kujawsko-pomorskie.

Uroczystości rozpoczną się już w sobotę (23 lipca) o godz. 17.30 nieszporami Jakubowymi w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Toruniu. W niedzielę (24 lipca) o godz. 11.30 w kościele odprawiona zostanie suma odpustowa pod przewodnictwem ks. bpa Józefa Szamockiego, a po niej rozpocznie się świętowanie na Rynku Nowomiejskim. Na jarmarku znajdą się stoiska Bractwa Świętego Jakuba, ambasady Hiszpanii, stoiska promocyjne gmin, przez które przebiega Camino Polaco, a także stoiska z kulinariami i rękodziełem. Przewidziano też występ zespołu muzyki dawnej Ars Nova, świadectwa pielgrzymów wędrujących trasą Camino de Santiago i koncert wykonującej muzykę chrześcijańską wokalistki Magdy Anioł.

Również na Rynku Nowomiejskim wyznaczono metę maratonu Camino Polaco, którego uczestnicy pobiegną z Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni do Torunia. Zmagania biegaczy będzie można obserwować na telebimach. Obchody na Rynku poprowadzi konferansjer Conrado Moreno.

fot. Mikołaj Kuras dla UMWK-P, archiwum

Wspomnienie św. Jakuba Apostoła przypada 25 lipca. Właśnie do grobu tego świętego w Santiago de Compostela w Hiszpanii wiedzie najsłynniejszy europejski szlak pielgrzymkowy nazywany Drogą św. Jakuba – Camino de Santiago. Pątnicy mogą wędrować jedną z wielu tras należących do sieci dróg Jakubowych. Część polskiego szlaku (Camino Polaco) przebiega przez województwo kujawsko-pomorskie.

Drogi należące do szlaku oznaczone są muszlą św. Jakuba, będącą także symbolem pielgrzymów, i żółtymi strzałkami.  Siecią dróg – będącą jednocześnie europejskim szlakiem kulturowym – opiekuje się Europejska Federacja Dróg Świętego Jakuba, do której należy także województwo kujawsko-pomorskie. Przez miniony rok marszałek Piotr Całbecki był przewodniczącym Federacji.

mk Autor