Region 7 maj 2020 | kd
Wkrótce otwarcie nowoczesnego dworca PKP w Janikowie

mat. PKP

W Janikowie trwa budowa jednego z nowocześniejszych dworców w województwie kujawsko-pomorskim. Budowa jest realizowana w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. Otwarcie planowane jest jeszcze w tym roku.

Prace przy budowie dworca, rozpoczęły się na początku roku. Obecnie są już bardzo zaawansowane. Zakończono montaż stalowej wiaty, a obecnie wykonywane są przyłącza sanitarne.

- Program Inwestycji Dworcowych obejmuje wiele polskich miast i miasteczek. Tylko w tym roku oddanych do użytku zostanie kilkadziesiąt z prowadzonych inwestycji. Wśród nich – dworzec w Janikowie. Toczące się prace to dowód na to, że epidemia nie powstrzymuje polskich inwestycji – mówiłAndrzej Adamczyk,  minister infrastruktury.

– Dworzec w Janikowie to jedna z dziewięciu inwestycji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Dzięki niej miejscowość zyska dworzec dostosowany do potrzeb wszystkich jej mieszkańców. Nowy obiekt  będzie nowoczesny, komfortowy, przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, ekonomiczny w utrzymaniu i proekologiczny – mówiła Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A.

Dworzec w Janikowie jest realizowany w trybie „Projektuj i buduj” w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. Budynek posiada prostą formę architektoniczną. Zasadniczo składa się on z wiaty, pod którą zlokalizowano dwa pawilony mieszczące część pasażerską oraz komercyjną. Dominantą nowego budynku jest wieża zegarowa o wysokości 8 metrów. W części pasażerskiej będą mieściły  się niewielka poczekalnia oraz toalety ogólnodostępne. Pod wiatą, na obu jej końcach, zlokalizowano stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy rowerów.

 

Obiekt dworca zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W trakcie prac wyeliminowano potencjalne bariery architektoniczne, które mogłyby stanowić przeszkody. Zaprojektowano oznakowanie w alfabecie Braille`a, stworzono ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy dotykowe oraz toaletę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Z kolei kontrastowa kolorystyka wykończenia wnętrz ułatwi orientację w przestrzeni osobom niedowidzącym. 

Ponadto, co jest już standardem w nowoczesnych obiektach dworcowych będą również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej.

Jak informują przedstawiciele PKP SA - Budowa nowego dworca w Janikowie to koszt prawie 5 mln złotych. Inwestycja jest finansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.  Udostępnienie dworca pasażerom planowane jest jeszcze w tym roku. Ostateczny termin otwarcia obiektu będzie uzależniony od dalszego przebiegu prac budowlanych oraz wykonania odbiorów technicznych.

 

 

Inf. na podst. Polskie Koleje Państwowe S.A.

kd Autor