Wydarzenia 30 sie 2019 | Redaktor

W ramach upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zaplanowano w Bydgoszczy m.in. koncert „Missa pro pace” w Filharmonii Pomorskiej, seanse filmowe na Starym Rynku, lekcje historii w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy.

Niedzielne (1 września) uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 od złożenia kwiatów na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy i Mszy św. w Katedrze (godz. 11.00). W samo południe zaplanowano ceremonię patriotyczną na Starym Rynku. 

Z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zostanie zaprezentowana wystawa fotografii miasta z okresu okupacji niemieckiej. Ekspozycja stanie na Starym Rynku w niedzielę. Będzie można ją oglądać do końca miesiąca. Wystawa pokazuje najważniejsze postacie, miejsca i wydarzenia, które działy się w naszym mieście w czasie okupacji niemieckiej. Zdjęcia pochodzą ze stałej wystawy Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego „Od Starego Rynku do pl. Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”, która prezentowana jest w Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 7-11).

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 39. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych Urząd Miasta Bydgoszczy zaprasza mieszkańców na seanse w ramach Kina Wolności. W sobotę (31 sierpnia) na Starym Rynku odbędzie się pokaz filmu „80 milionów” w reżyserii W. Krzystka, a w niedzielę (1 września) zobaczyć będzie można głośny obraz Agnieszki Holland pt. „W ciemności”. Oba seanse rozpoczną się o godz. 20.30. Wstęp jest wolny. Więcej szczegołów: Kino wolności. Dwa pokazy filmowe na Starym Rynku

Z upamiętnieniem rocznicy wybuchu wojny będzie wiązał się inauguracyjny przejazd rowerowy w ramach rywalizacji o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Trasa będzie wiodła przez bydgoskie miejsca pamięci, m. in. przez Dolinę Śmierci i Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy. Rajd wystartuje o godz. 13.00.

Kolejnym wydarzeniem będzie także koncert „Missa pro pace” Wojciecha Kilara w wykonaniu zespołu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej, Chóru Singakademie z Frankfurtu, solistów (Iwona Socha, Magdalena Pluta, Paweł Brożek, Robert Gierlach) pod batutą Rudolfa Tierscha, który zostanie wykonany 1 września o godz. 17.00 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Koncertowi patronują marszałek województwa kujawsko-pomorskiego oraz premier Brandenburgii.

„Przed i po koncercie zapraszamy Melomanów do obejrzenia w foyer bocznym wystawy fotografii pt. Życie w ruinach. „Aleppo 2019 – Warszawa 1944”. Następnie ekspozycję będzie można zwiedzać do 6 września, a w dniach 9-23 września w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej 5” - informuje Filharmonia Pomorska.

Z kolei Archiwum Państwowe w Bydgoszczy przygotowało lekcje archiwalne dotyczące sytuacji w mieście w przededniu wybuchu wojny. Osoby zainteresowane proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny (uzgodnienie daty i godziny lekcji):dr hab. Marek Romaniuk (tel. 52 33 95405).

31 sierpnia w godz. od 10.00 do 12.00 w Śródmieściu zostanie zorganizowana Gra Miejska „Zapobiec Wojnie”. Projekt został sfinansowany przez Urząd Miasta Bydgoszczy za pośrednictwem Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. 

Natomiast TVP Bydgoszcz 20 września wyemituje kolejny odcinek programu „Lekcja historii” przygotowywany przy współpracy z IPN pt. „Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939”. Po emisji odbędzie się dyskusja z udziałem pracowników naukowych Delegatury IPN w Bydgoszczy.

W przeddzień (30 września) 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków BUNKIER zaprasza na wycieczkę „8 Rowerowe Przedmoście Bydgoskie z BUNKREM”. Podczas wycieczki uczestnicy zobaczą m.in. umocniony odcinek Przedmościa Bydgoskiego (17 schronów, liczne okopy, stanowiska dział). Zbiórka 9.45 parking przy Polo Market (ul. Nad Torem 66). 

red

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor