Chrzest Polski wprowadził państwo Mieszka w krąg cywilizacji łacińskiej

kd | 14 kwi 09:35 Przyjmuje się, że 14 kwietnia 966 roku Mieszko I przyjął chrzest. Pomiędzy historykami nie ma zgody ani co do daty dziennej, ani nawet rocznej tego wydarzenia. Nie ma również zgody, co do miejsca chrztu Mieszka. Pod tym względem rywalizują ze sobą Gniezno, Poznań oraz Ostrów Lednicki. 

Ferdynand Lepcke oraz jego niezwykły dom (w który nie zamieszkał!)

kd | 14 kwi 08:52 Po niewątpliwym sukcesie, jakim było wygranie konkursu i realizacja fontanny Potop w Bydgoszczy w 1904 roku, który zaowocował nadaniem mu tytułu profesorskiego oraz poprawą jego sytuacji finansowej, artysta zdecydował się na nabycie parceli w willowej dzielnicy Kleinmachnow pod Berlinem, aby wznieść tam duży, reprezentacyjny dom, do którego zamierzał się przenieść wraz z bratem...

Na Kujawach i Pomorzu ZUS wypłacił ponad 295,2 mln złotych w ramach trzynastek

kd | 13 kwi 11:00 W regionie trzynastą emeryturę otrzymało już 221,6 tys. osób. Przed świętami Wielkiej Nocy dostanie ją kolejne 56 tys. uprawnionych osób. Kolejne terminy wypłat po świętach to 20 i 25 kwietnia. Ostanie trzynastki ZUS wypłaci osobom, pobierającym zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, których termin płatności świadczenia za kwiecień przypada na 1 maja.

PESA wygrywa przetarg w Tallinie. W stolicy Estonii będzie jeździło do 23 tramwajów Twist

kd | 13 kwi 08:39 W czerwcu 2021 operator komunikacyjny TALLINNA LINNATRANSPORT ogłosił postępowanie przetargowe na zakup 8 sztuk niskopodłogowych tramwajów z opcją dodatkowych 15 sztuk. Po prekwalifikacjach, które odbyły się w sierpniu 2021r. - ostatecznie w dniu 19 listopada 2021 oferty złożyli: Pesa Bydgoszcz SA, CAF i Skoda. Komisja przetargowa TALLINNA LINNATRANSPORT podjęła decyzję o...

Policjant po służbie udaremnił ucieczkę nietrzeźwemu kierowcy

kd | 12 kwi 18:44 Nieodpowiedzialny kierowca renault clio wybrał się w drogę mając 3 promile alkoholu w organizmie! W pewnym momencie 43-latek nie zapanował nad pojazdem i zatrzymał się w przydrożnym rowie, po czym podjął próbę ucieczki. Przejeżdżający w pobliżu tego miejsca policjant zatrzymał kompletnie pijanego kierowcę.

Złodziejska para grasowała na Szwederowie. Odpowiedzą również za rozbój

kd | 11 kwi 16:55 Kryminalni z bydgoskiego Szwederowa zatrzymali parę podejrzaną o kradzież rozbójniczą. 43-latek i jego partnerka okradli jeden ze sklepów drogeryjnych. Następnie zaatakowali interweniującego pracownika sklepu. Decyzją sądu 43-latek został aresztowany na dwa miesiące. O dalszym losie pary zadecyduje już sąd.

Niemal 10 tys. wniosków o 500 plus złożyli w regionie obywatele Ukrainy

kd | 11 kwi 15:56 Do oddziałów ZUS w województwie kujawsko-pomorskim wpłynęło elektronicznie ponad 9,9 tys. wniosków o 500 plus na dzieci z Ukrainy. 5,7 tys. wniosków dotyczy bieżącego okresu świadczeniowego, który kończy się 31 maja tego roku, a 4,2 tys. wniosków nowego okresu świadczeniowego, który zaczyna się 1 czerwca, a kończy 31 maja 2023 r.