Wydarzenia 18 sie 17:41 | Redaktor LuPa
Bydgoszczanin ministrem zdrowia? Tomasz Latos wśród kandydatów

Tomasz Latos / fot. Anna Kopeć, archiwum

Minister zdrowia Łukasz Szumowski we wtorek (18 sierpnia) podał się do dymisji. Wśród kandydatów do objęcia resortu wymieniany jest Tomasz Latos, lekarz i poseł PiS z Bydgoszczy. Nie należy jednak do ścisłego grona faworytów.

W poniedziałek z resortem zdrowia pożegnał się wiceminister Janusz Cieszyński. Dziś dymisję złożył minister Łukasz Szumowski.

– Dla najważniejszych osób w państwie to była spodziewana decyzja. O odejściu myślałem już w lutym, ale wtedy wybuchła epidemia koronowairusa – tłumaczył. – Czas na kolejne zadania. Chce wrócić do leczenia – mówił profesor kardiochirurgii.

Łukasz Szumowski podczas specjalnej konferencji nie powiedział, kto będzie jego następcą. – To nie moja kompetencja – ucinał spekulacje.

Giełda nazwisk ruszyła

Jeśli wierzyć medialnym doniesieniom, głównym faworytem do objęcia schedy po Łukaszu Szumowskim jest Stanisław Karczewski. Były marszałek Senatu, lekarz i członek władz PiS. W rozmowie z Onetem powiedział: - Nie zabiegam o stanowisko ministra zdrowia. Ale jak będzie, tego nie wiem. Decyzja zależy od premiera i kierownictwa partii.

Wśród kandydatów jest też jeden z dotychczasowych wiceministrów zdrowia – Waldemar Kraska. Wiele wskazuje, że to on pokieruje Ministerstwem Zdrowia po dymisji swojego byłego szefa. Media podają, że ma szansę być nie tylko „tymczasowym rozwiązaniem”, ale objąć tekę na stałe – także po zapowiadanej na jesień rekonstrukcji rządu.

Niektóre źródła podają, że szefem resortu zdrowia zostanie Bolesław Piecha wiceminister zdrowia w pierwszym rządzie PiS – w latach 2005-2007.

Minister zdrowia z Bydgoszczy?

W szerokim gronie kandydatów na stanowisko Ministra Zdrowia jest także Tomasz Latos. Poseł PiS, przewodniczący partii w okręgu bydgoskim już kilkukrotnie był przymierzany do pełnienia tej funkcji. Tomasz Latos jest lekarzem-radiologiem i przewodniczącym Sejmowej Komisji Zdrowia. – To z pewnością duży atut, ponieważ jest na bieżąco z tym, co dzieje się w resorcie. Posiada także niezbędne doświadczenie – mówi nasz informator.

Do tematu wrócimy.

Redaktor LuPa

Redaktor LuPa Autor

ByWalec