Wydarzenia 30 cze 2021 | Krzysztof Drozdowski
Co dalej z Muzeum Historii Bydgoszczy?

fot. Robert Grochowski i Janusz Flemming/archiwum redakcji

W trakcie ostatniej kampanii wyborczej na fotel prezydenta miasta z ust Rafała Bruskiego padła deklaracja powstania Muzeum Historii Bydgoszczy. Radny Jarosław Wenderlich skierował zapytanie jakie działania zostały dotychczas podjęte w celu powołania nowej placówki muzealnej.

Pomimo upływu lat Bydgoszcz nie doczekała się swojego muzeum. Istnieje w mieście Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, które stara się wypełniać tę lukę, jednakże jest to tylko element działań muzeum a nie cel sam w sobie. 

Dlatego też od wielu lat podnoszona jest konieczność powołania placówki muzealnej skupiającej się jedynie na pokazaniu i badaniu bydgoskiej historii. 

Czytaj też: Krzysztof Drozdowski - Muzeum Historii Bydgoszczy racz nam dać prezydencie [BYDGOSZCZ MIASTO SKARBÓW]

Zapowiedź powołania Muzeum Historii Bydgoszczy padła w trakcie kampanii samorządowej i była jednym z punktów programowych obecnego prezydenta Rafała Bruskiego. 

Zapytanie w sprawie poczynionych kroków w celu powołania placówki skierował na ręce przewodniczącej Rady Miasta szef Klubu Radnych PiS Jarosław Wenderlich.

Czy miasto nadal planuje utworzenie, obok obecnie funkcjonującego Muzeum Okręgowego, Muzeum Historii Bydgoszczy, zgodnie z obietnicą złożona przez Pana Prezydenta? Rozpoczęcie takiej inwestycji idealnie wpisywałoby się w obchody 40. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca i mogłoby gromadzić zabytki związane z tym okresem.

Czy zostały już poczynione jakiekolwiek prace administracyjne nad powyższym projektem?

Czy miasto poniosło jakiekolwiek koszta związane z złożoną przez Pana Prezydenta obietnicą utworzenia takowego muzeum?

- czytamy w interpelacji radnego.

Odpowiedzi udzieliła przewodnicząca Monika Matowska.

Zadanie utworzenia Muzeum historii Bydgoszczy, jako części Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego  w Bydgoszczy, zostało powierzone dyrektorowi Muzeum

- wyjaśnia przewodnicząca.

Żadne prace projektowe  nie zostały jeszcze przez instytucję podjęte

- dodaje Matowska.

 

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.