Laboratorium przyszłości w Fordonie. Politechnika Bydgoska szykuje przełomową inwestycję
fot. nadesłane
Politechnika Bydgoska rozpoczyna przygotowania do realizacji jednej z kluczowych inwestycji infrastrukturalnych. 20 kwietnia 2026 roku podpisano umowę na opracowanie koncepcji oraz programu funkcjonalno-użytkowego Centralnego Laboratorium – nowoczesnego zaplecza dla nauki i dydaktyki.
Inne z kategorii
Ks. Sławomir Bar Bydgoszczaninem Roku! Wyróżnienie przyznano w czasie urodzinowej Sesji Rady Miasta
Medycyna bez mitów. Lekarze z Bydgoszczy rozprawią się z popularnymi przekonaniami
Nowe centrum badań i edukacji
O planach uczelni mówił już Tygodnikowi Bydgoskiemu prorektor ds. rozwoju, dr. hab. inż. Szymon Różański TUTAJ. Nowy budynek powstanie na terenie kampusu w Fordonie. Obiekt będzie miał trzy kondygnacje naziemne, na których znajdą się laboratoria badawcze i dydaktyczne o łącznej powierzchni około 10 tys. m². Projekt zakłada stworzenie przestrzeni spełniającej najwyższe standardy technologiczne, dostosowanej do potrzeb współczesnej nauki.
Część podziemna budynku została zaprojektowana w formule tzw. Dual-Use. Oznacza to, że będzie pełnić jednocześnie funkcje techniczne, parkingowe oraz ochronne. Według założeń inwestycja może uzyskać status budowli ochronnej kategorii U-1, co pozwoli na wykorzystanie jej w sytuacjach zagrożeń dla ludności, zgodnie z przepisami o ochronie cywilnej.
Interdyscyplinarność i rozwój uczelni
Nowe laboratorium wpisuje się w strategię rozwoju uczelni jako ośrodka interdyscyplinarnego. Z infrastruktury korzystać będą przedstawiciele wielu dziedzin nauki, w tym chemii, medycyny, biologii, zootechniki, biotechnologii, fizyki, agrotechnologii oraz inżynierii środowiska.
Jak podkreśla rektor uczelni, prof. Marek Adamski, inwestycja ma również znaczenie organizacyjne. Umożliwi konsolidację jednostek funkcjonujących obecnie poza kampusem w Fordonie, zapewniając im dostęp do nowoczesnego zaplecza badawczego w jednym miejscu.
Opracowanie dokumentacji inwestycji
Za przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego (PFU) odpowiada spółka MW TECHNIC. Dokument ten będzie kluczowy dla dalszych etapów realizacji projektu. Zawierać ma szczegółowy opis inwestycji, wymagania techniczne i architektoniczne, charakterystykę funkcjonalną obiektu oraz wstępny kosztorys.
Podpisanie umowy na opracowanie PFU stanowi pierwszy formalny krok w kierunku budowy Centralnego Laboratorium, które ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków badawczych w regionie.