Wydarzenia 15 lis 2017 | Andrzej Pawełczak
Miasto wyda prawie 700 milionów złotych na inwestycje

Jak będzie wyglądał budżet miasta na 2018 rok?

Gotowy jest już projekt budżetu miasta na 2018 rok. Blisko 700 milionów złotych zarezerwowano w nim na inwestycje. Zdecydowana większość zadań – na kwotę 600 milionów złotych - jest wynikiem podpisanych już umów, trwających lub zakończonych postępowań przetargowych.

W 2018 roku dochody budżetu miasta zaplanowano na poziomie 2,1 mld zł. Wydatki przekroczą 2,3 mld zł, co da deficyt na poziomie 203 mln zł.

Jak podkreśla skarbnik miasta Piotr Tomaszewski, Bydgoszcz jest w bardzo dobrej sytuacji finansowej.

Najwięcej pieniędzy pochłonie rozbudowa ul. Kujawskiej. Wartość całej inwestycji szacowana jest na 277 mln zł, w przyszłym roku z budżetu zaplanowano na ten cel 155 mln zł. Jeszcze w tym roku planowane jest też rozpoczęcie prac budowlanych przy rozbudowie ul. Grunwaldzkiej. Na to przedsięwzięcie miasto wyda 129 mln zł.

W przyszłym roku planuje się również rozpocząć modernizację stadionu Polonii oraz budowę ścieżki rowerowej na ulicy Grunwaldzkiej na odcinku od węzła zachodniego do ronda Grunwaldzkiego. Rozpocznie się również rewitalizacja Wzgórza Dąbrowskiego i Wzgórza Wolności.  Dokończona zostanie też budowa II etapu Trasy Uniwersyteckiej. Jesienią na torach będzie kursować łącznie 21 nowoczesnych tramwajów zakupionych z Pesy. Realizowane będą kolejne zadania z programu przebudowy ulic gruntowych.

Zaplanowano również rewitalizację kolejnych obszarów miasta, miedzy innymi Starego Rynku (21 mln zł), Starego Fordonu (49 mln zł) oraz bulwarów nad Brdą (22 mln zł).

Projekt budżetu miasta musi być teraz zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Następnie zajmą się nim radni.