Wydarzenia 17 wrz 2019 | Redaktor
Pakiet polskiego kierowcy. Konfederacja chce zniesienia akcyzy

fot. mk

Obniżka cen paliwa, winiety na autostradach i więcej miejsc parkingowych w miastach – m.in. te postulaty przedstawił we wtorek (17 września) lider listy Konfederacji w wyborach do sejmu Marcin Sypniewski.

- Konfederacja została oficjalnie poparta przez Partię Kierowców, nasze postulaty są zbieżne – mówił przed stacją paliw na placu Kościeleckich.

Najważniejszą propozycją Konfederacji jest obniżenie cen paliwa poprzez zniesienie akcyzy. - Kiedy tankujemy na stacji benzynowej, to tak naprawdę płacimy podatek i kupujemy hot doga, dlatego że 60 procent ceny paliwa dzisiaj stanowią podatki. Jedynie 40 procent to czyste paliwo - tłumaczył Sypniewski.

Dzięki likwidacji akcyzy, cena paliwa miałaby spaść do ok. trzech złotych za litr.

- Obniżka ceny paliwa będzie kołem zamachowym dla polskiej gospodarki. Dzięki temu zahamujemy wzrost ceny i spowodujemy, że gospodarka będzie się dynamicznie rozwijać – zapewniał.

Konfederacja postuluje również wprowadzenie na autostradach winiet zamiast bramek, co ma zlikwidować związane z płaceniem niedogodności. Chce też zwiększyć liczbę miejsc parkingowych w miastach oraz obniżyć opłaty za wjazd do centrów miast. - W tej chwili ustawa daje samorządom możliwość ustalenie stawki nawet do 9 złotych za godzinę parkowania w strefach środmiejskich – wyjaśnił Sypniewski. - Mimo że jestem zwolennikiem zakazu ruchu na Starym Rynku, to uważam, że tak wysokie opłaty to łupienie polskich kierowców.

mk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor