Wydarzenia 24 mar 2017 | Redakcja
Seminarium „Dylematy w sprawie in vitro” tuż przed głosowaniem radnych

W najbliższą środę (29 marca) bydgoscy radni mają głosować nad projektem dofinansowania procedury in vitro z budżetu miasta. Dzień wcześniej w Domu Polskim odbędzie się seminarium z dyskusją na temat tej metody.

Organizator zapowiada, że podczas konferencji temat in vitro będzie potraktowany szeroko. W aspekcie medycznym zagadnienie przedstawi dr n. med. Daria Pracka (Collegium Medicum w Bydgoszczy), psychologiczno-rodzinnym dr hab. Urszula Dudziak (KUL), a etycznym dr hab. Marek Czachorowski (KPSW).

Wstęp na seminarium jest bezpłatny. Początek 28 marca o 12.00 w Domu Polskim przy ul. Grodzkiej 1. Dyskusję poprowadzi dr Grażyna Szabelska (UKW).

Projekt dofinansowania zapłodnienia pozaustrojowego z budżetu Miasta Bydgoszczy zgłosili radni Nowoczesnej. Przeciwnicy pomysłu, przede wszystkim skupieni w Bydgoskim Forum Obrony Życia, zbierają podpisy pod petycją sprzeciwiającą się jego uchwaleniu. „Główne zastrzeżenia to manipulacja ludzkim życiem, nierozłącznie związana z tą metodą eksterminacja „nadmiarowych” zarodków, obejście – zamiast realnego leczenia – zjawiska niepłodności” - piszą członkowie bydgoskich ruchów i stowarzyszeń z BFOŻ, w tym członkowie Akcji Katolickiej, Ruchu Światło-Życie czy „Civitas Christiana”.

Dodatkowo zarzucają projektowi faworyzowanie metody in vitro kosztem osób, które z powodów religijnych i etycznych nie chcą z niej korzystać, a które wyjścia z problemu niepłodności szukają na własny koszt.

 Szczegółowe tematy prelekcji podczas seminarium „Dylematy w sprawie in vitro”:

– Biomedyczne aspekty początku życia – dr n. med. Daria Pracka (Collegium Medicum w Bydgoszczy)

– Prawda i kłamstwo na temat in vitro – dr hab. Urszula Dudziak (KUL)

– Etyczne aspekty sporu o in vitro – dr hab. Marek Czachorowski (KPSW)

 mk

Redakcja Autor