Wydarzenia 13 maj 18:01 | mk
Wernisaże, warsztaty, pokazy. Noc Muzeów w Bydgoszczy[PROGRAM]

fot. archiwum, Anna Kopeć

Między innymi wernisaż nowej wystawy skarbu bydgoskiego, pokazy eksperymentów naukowych czy warsztaty filatelistyczne odbędą się w sobotę (14 maja) podczas Europejskiej Nocy Muzeów. W tegorocznej odsłonie ENM bierze udział ok. 30 instytucji – muzeów i instytucji kultury. Przybliżamy niektóre z przygotowanych przez nie propozycji.

Tego wieczoru po przerwie po raz pierwszy skarb bydgoski w Europejskim Centrum Pieniądza (ul. Mennica 4) będzie dostępny już w nowej aranżacji. Wernisaż wystawy zaplanowano na godz. 19.00, później także okazja do skorzystania z oprowadzania kuratorskiego (godz. 21.00 i 22.00). Przed budynkiem, w godz. 18.00 i 21.00, od strony Międzywodzia odbędą się pokazy technik złotniczych: Agnieszka Działo-Jabłońska stworzy przedmioty podobne znalezionych w bydgoskiej katedrze.

Muzeum UKW (ul. Szymanowskiego 3) tym razem zaprezentuje wystawę pocztówek i kopert ze swojego wielotysięcznego zbioru i przybliży tematy związane z pocztą i kolekcjonerswem: o godz. 19.30 odbędą się warsztaty „Filatelistyka w praktyce” prowadzone przez Waldemara Kawińskiego (wiceprezes OB PZF), podczas będzie można m.in. zobaczyć znaczek pocztowy świata i pierwszy znaczek Polski. Zaprezentowane zostaną techniki i sprzęt do badania znaków pocztowych.

W Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW (ul. Ryszarda Berwińskiego 4) tradycyjnie będzie można zobaczyć unikatowy eksponat – kabinę ciszy z polskiego konsulatu w Kolonii, gdzie dyplomaci toczyli poufne rozmowy, a także obejrzeć nową odsłonę wystawy upominków wręczanych polskim dyplomatom podczas zagranicznych podróży.

Muzeum Fotografii po raz pierwszy zaprasza na Noc Muzeów do nowej siedziby (ul. Karpacka 52). Poza zwiedzaniem organizuje także warsztaty „Historia Fotografii w praktyce” – podróż w czasie do XIX-wiecznego atelier, w którym fotograf wykona gościom portret wielkoformatową kamerą. Uczestnicy zapoznają się z procesem wywołania fotografii w ciemni, a każdy odwiedzający opuści Muzeum z oryginalnym portretem (obowiązują zapisy: muzeumfoto@byd.pl).

Muzeum Oświaty (ul. M. Skłodowskiej-Curie 4) zaprasza rodziny m.in. na sentymentalną podróż do szkoły okresu 20-lecia międzywojennego. Będzie można m.in. spróbować swoich sił w pisaniu piórem.

Młyny Rothera przygotowały „Laboratorium na jedną noc” – pokazy eksperymentów naukowych „Profesora Pytalskiego” dla dzieci i dorosłych. Odbędą się o każdej pełnej godzinie od 18.00 do 23.00. Zapisy nie obowiązują. Uczestnicy dowiedzą się m.in. czym są temperatura i ciśnienie i zamrażanie.

Noc Muzeów to jedna z ostatnich okazji zwiedzenia Muzeum Komórek (ul. Pomorska 15, vis à vis straży pożarnej), które wraz z końcem maja zakończy działalność w obecnej formie.

To także prawdopodobnie ostatnia okazja, by na żywo zobaczyć oryginał „Roty” Marii Konopnickiej, znajdującej się w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. Biblioteka nie planuje ponownego udostępniania „Roty”, została ona zdigitalizowana i będzie dostępna wyłącznie w formie elektronicznej. Wystawienie dzieła pisarki nastąpi w godz. 18.00–24.00, w Wypożyczalni Głównej Biblioteki (ul. Stary Rynek 22-24). Biblioteka zaplanowała także m.in. pokaz introligatorskich i zwiedzanie biblioteki bernardynów w towarzystwie „mnichów”

Uczestnicy mogą także zbierać stemple w kasach odwiedzanych miejsc i wziąć udział w losowaniu nagród. Punkt Informacyjny Nocy Muzeów czynny będzie od godziny 18.00 do 22.00 w Amfiteatrze przy Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 11).

Program wydarzeń dostępny poniżej, a szczegóły zamieszczono na specjalnie stworzonej stronie wydarzenia: www.nocmuzeow.com.pl oraz na profilach społecznościowych instytucji.

W związku z Nocą Muzeów autobusy i tramwaje będą kursować dłużej. 

Program:

Muzea:

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

14 maja, godz. 18.00–24.00, Exploseum godz. 16.00–22.00

wstęp 1 zł, bilet zbiorczy na wszystkie atrakcje 5 zł

! Nowe Szaty Cesarza – warsztaty projektowania ubrań inspirowanych japońską kulturą odbędą się na Gdańskiej 4 o godz. 16.00 (sala audiowizualna; limit 14 os.; powyżej 16 lat; zapisy nauka@muzeum.bydgoszcz.pl)

Gdańska 4

日本ナイト@MOB = Nihon Night@MOB

Godz. 16.00 „Nowe Szaty Cesarza” – warsztaty projektowania ubrań inspirowanych japońską kulturą (sala audiowizualna; limit 14 os.; powyżej 16 lat; zapisy nauka@muzeum.bydgoszcz.pl)

Godz. 18.00; 19.30; 21.00; 22.00 „Skarby Gdańskiej 4” – zobacz niezwykłe malowidła i odkryj, co skrywa refektarz na Gdańskiej 4 (limit 20 os.; zbiórka i zapisy w kasie muzeum w trakcie wydarzenia)

Godz. 18.00 „Manga – od sztuki wysokiej do masowej” – wykład połączony z pokazem (sala audiowizualna)

Godz. 18.00 i 20.00 „ULTRA/ANIMACJE” – uchwyć świetlistość eksponatów muzealnych za pomocą fotografii cyfrowej i stwórz FLUO/OBRAZY NIE–/rzeczywistości – warsztaty animacji poklatkowej

(sala kolumnowa; ilość miejsc ograniczona, zapisy. edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl lub 885 905 284, osoby z rezerwacjami mają pierwszeństwo uczestnictwa; czas trwania 1,5 h)

Godz. 20.00 „Śladami żydowskich mieszkańców Bydgoszczy” – nocny Historyczny Spacer Tematyczny (miejsce zbiórki – lobby, czas trwania 2 h)

Godz. 18.00 i 20.00 „Historie (nie)namalowane” – wejdź z nami w tajemniczy, malarski świat obrazu. Zainspiruj się sztuką Japonii i ożyw z nami obrazy Wyczóła – interdyscyplinarne warsztaty łączące malarstwo z teatrem, a teatr z filmem!

(sala audiowizualna; ilość miejsc ograniczona, zapisy. edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl lub 885 905 284, osoby z rezerwacjami mają pierwszeństwo uczestnictwa; czas trwania 2 h; przeznaczone dla osób dorosłych)

Godz. 20.30 „Różowy świat staje na głowie”

Godz. 21.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „OBRAZY NIE– / RZECZYWISTOŚCI. inspiracje i aspiracje”

Od godz. 18.00 do 24.00 Sztuka japońska – jednodniowy pokaz zabytków specjalnie na Noc Muzeów (sala audiowizualna)

Biblioteka i Czytelnia MOB

ul. Gdańska 4

Od godz. 18.00 do 22.00 „Noc w Bibliotece” – planszówki dla dzieci i dorosłych, teatrzyk cieni, strefa dla najmłodszych.

Od godz. 18.00 do 21.00 „Dawno, dawno temu…” – czytamy bajki dla dzieci, wejdź i posłuchaj!

Spichrze nad Brdą

ul. Grodzka 7–11

Od godz. 18.00 do 24.00 „Gra na czas” – zabawy na wystawie „12 minut”

Godz. 18.00 i 22.00 Oprowadzania kuratorskie po wystawie „12 minut”

Godz. 21.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”

Zbiory Archeologiczne

ul. Mennica 2, Wyspa Młyńska

Godz. 18.00 i 22.30 Oprowadzania kuratorskie „Zwiedzanie w pięciu krokach” – prahistoria opowiedziana pięcioma zabytkami. Poznaj przeszłość zaklętą w przedmiotach na wystawach „Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. Bydgoszcz i region u zarania dziejów” oraz „W grodzie Bydgosta. Tajemnice życia wczesnośredniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic”

Od godz. 18.00 do 22.00 „Gry i zabawy w dawnym mieście” – stanowiska z grami planszowymi i zręcznościowymi

Europejskie Centrum Pieniądza

ul. Mennica 4, Wyspa Młyńska

Od godz. 18.00 do 21.00 Pokazy technik złotniczych –artysta–złotnik – Agnieszka Działo–Jabłońska w obecności widzów stworzy przedmioty podobne do tych, znalezionych w bydgoskiej katedrze, opowiadając o różnych aspektach swojej pracy (pokazy przed wejściem od strony Międzywodzia)

Od godz. 18.00 do 20.00 „Poszukiwacze skarbu” – słyszeliście legendę o skarbie ukrytym na Wyspie Młyńskiej? Zapraszamy na zręcznościowy bieg rodzinny (dzieci w wieku 6–12 lat; ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy. edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl lub 885 905 284, czas trwania 2 h)

Godz. 19.00 Wernisaż wystawy „Skarb Bydgoski” – zobacz wystawę w nowej aranżacji

Godz. 21.00 i 22.00 Oprowadzania kuratorskie po wystawie „Skarb Bydgoski”

Galeria Sztuki Nowoczesnej

ul. Mennica 8, Wyspa Młyńska

Godz. 18.00 Wernisaż wystawy „Leon Piesowocki. Artysta Generała Władysława Andersa”

Wydarzenie szczególne dla polskiej kultury. Jako pierwsze muzeum w kraju zaprezentujemy retrospektywę twórczości malarskiej, rysunkowej i graficznej 96– letniego twórcy. Leon Piesowocki jest ostatnim żyjącym artystą z armii generała Władysława Andersa.  

Dom Leona Wyczółkowskiego

ul. Mennica 7, Wyspa Młyńska

Godz. 20.00, Oprowadzanie kuratorskie po wystawach „Twórczość Leona Wyczółkowskiego” oraz „Graficy – Mistrzowi na urodziny”

Exploseum

Od godz. 16.00 do 22.00 ostatnie wejście na trasę o godz. 20.00

O każdej pełnej godzinie od godz. 16.00 do 20.00 Exploseum alternatywnie – terenowa trasa industrialna, czyli spacer leśnymi terenami wokół Exploseum (dla uczestników powyżej 10 roku życia; dzieci i młodzież od 10–18 lat – zwiedzanie z opiekunem; obowiązuje odpowiednie obuwie do terenu leśnego; czas trwania 1h).Muzeum Kanału Bydgoskiego

ul. Staroszkolna 10

Od godz. 18.00 do 24.00

Zwiedzanie z przewodnikiem wystaw. Kanał Bydgoski – historia i rola, Żegluga na Bydgoskim Obszarze Wodnym, Tryptaki – ptaki okolic Kanału Bydgoskiego, Brda Staropolska.

„Na wybiegu mody” – pokaz strojów kobiecych przełomu XIX i XX wieku z komentarzem autorskim.

Wernisaż wystawy „Towarzyskie zwyczaje bydgoszczan na początku XX wieku”.

Wykład „Towarzyskie zwyczaje bydgoszczan w dwudziestoleciu międzywojennym”.

„Kiedy w Bydgoszczy budowano kanał” – pokaz musztry i opowieść o stroju i uzbrojeniu Pruskiego Regimentu.

Muzeum Wojsk Lądowych

ul. Czerkaska 2

Od godz. 18.00 do 24.00

Bezpłatne zwiedzanie wystaw, konkurs historyczny oraz strzelnica (broń pneumatyczna).

 

Oddział MWL, Osówiec

Od godz. 13.00 do 21.00

Możliwość zobaczenia kilkunastu, na co dzień nie prezentowanych, pojazdów wojskowych (M.in. czołg lekki M3A1 Stuart oraz wyrzutnia rakiet taktycznych 9P129 Toczka)

Muzeum Fotografii

ul. Karpacka 52

Od godz. 18.00 do 24.00

Zwiedzanie wystawy pt. „Źródła” – współczesne prace, realizowane w technikach wykorzystywanych w fotografii głównie w XIX wieku. To unikatowy zbiór prac wyłonionych w drodze konkursu.

Godz. 19.00 i 20.00 Warsztaty „Historia Fotografii w praktyce” – podróż w czasie do XIX–wiecznego atelier, w którym fotograf wykona gościom portret wielkoformatową kamerą. Uczestnicy zapoznają się z procesem wywołania w najbardziej magicznym w historii fotografii miejscu – ciemni. Każdy odwiedzający opuści je z oryginalnym portretem (czas trwania warsztatów to ok. 90 min.; zapisy. muzeumfoto@byd.pl, w temacie wpisz. Noc Muzeów warsztaty oraz liczbę uczestników)

Muzeum Wodociągów

Hala Pomp, ul. Gdańska 242

Od godz. 17.00 do 24.00 (ostatni zwiedzający wpuszczani o 23.00), zwiedzanie Muzeum Wodociągów, wystawy stałej w Hali Pomp.

Od godz. 17.00 do 21.00 pokazy sprzętu wodociągowo–kanalizacyjnego, zarówno tego historycznego jak również współczesnego.

Wieża Ciśnień, ul. Filarecka 1

Od godz. 17.00 do 20.00 Strefa chillout w sąsiedztwie Wieży Ciśnień –  opcjonalnie w Galerii Wieży Ciśnień.

Od godz. 17.00 do 24.00 (ostatni zwiedzający wpuszczani o 23.00), zwiedzanie wystawy stałej w Wieży Ciśnień.

Muzeum Mydła i Historii Brudu

ul. Długa 13–17

Od godz. 19.00

Zapraszamy do zanurzenia się w opowieści Muzeum Mydła i Historii Brudu, gdzie w ramach Nocy Muzeów 2022 poznać będzie można historię wodą pisaną. Zwiedzanie poprzedzą warsztaty z wyrobu soli do kąpieli. Po nich przewodnik zabierze zwiedzających w podróż, której motywem przewodnim będzie woda. Jak wpływała na walkę z brudem? Czy sprzyjała jego rozwojowi?

Koszt biletu 10zł/os.

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja tel. 525157015

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW

ul. Ryszarda Berwińskiego 4

Od godz. 18.00 do 24.00

„Panorama czasu dokonanego” – cykl portretów pędzla Mariusza Kałdowskiego. Artysta utrwalił na płótnie przedstawicieli polskiej emigracji.

„Kabina ciszy z Konsulatu Polskiego w Kolonii” – to tu toczyły się niegdyś poufne rozmowy!

„Upominki w świecie dyplomacji” – w nowej odsłonie. Pamiątki wręczone polskim dyplomatom podczas zagranicznych wizyt. Specjalnie wyselekcjonowane eksponaty. Zaskakujące, zachwycające, tajemnicze. od drelichowego munduru, po subtelną porcelanową koronkę.

Muzeum Oświaty

ul. M. Skłodowskiej–Curie 4

Od godz. 18.00 do 24.00

Wernisaż wystawy pt.. „Papież Polak patronem Kujawsko–Pomorskiego” oraz prelekcja Pawła Konkola pt. „Nie byłoby tego Papieża Polaka”.

Wirtualna prezentacja pt. „Szlaki papieskie – filmowo – poetycka wędrówka po miejscach odwiedzanych przez Jana Pawła II”.

„Szkolnictwo w okresie PRL” – wystawa wspomnień.

„Drogi zdobywania zawodu nauczyciela” – wystawa przeznaczona dla osób związanych z oświatą.

„Losy bydgoskich nauczycieli w latach 1939–1945” – wystawa dotycząca życia bydgoszczan.

„Marian Rejewski – genialny bydgoszczanin, matematyk i kryptolog” – wykorzystaj w praktyce symulator Enigmy.

O każdej pełnej godzinie od 19.00 do 23.00 – „Szkoła naszych dziadków i pradziadków” – zapraszamy rodziców z dziećmi do szkoły z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Muzeum Komórek

ul. Pomorska 15, vis–à–vis straży pożarnej

Od godz. 18.00

Noc Muzeów to jedyna w roku okazja zwiedzenia Muzeum, gdzie w zaciemnionych pomieszczeniach blasku dodawać będą jedynie oświetlenia gablotek oraz neony z logami operatorów. Nie prowadzimy tradycyjnego oprowadzania, natomiast jako przewodnicy pozostajemy do dyspozycji naszych gości.

Bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 7,5 zł (połowa normalnej ceny).

 

Muzeum Legend Szyperskich Barka „Lemara”

ul. Spichlerna 1

Godz. 20.00 „Wspólny Port” – koncert polsko–ukraiński na pokładzie „Lemary”. Publiczna prezentacja artystycznego potencjału Ukraińców mieszkających w Bydgoszczy.

Godz. 22.00 „U311 Czerkasy” – specjalny pokaz filmu przypominającego losy trałowca „Czerkasy” i jego załogi, która w 2014 roku stawiła opór Rosjanom najeżdżającym Krym. Salą kinową stanie się ładownia barki. Liczba miejsc ograniczona. Film ukraiński z polskimi napisami.Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

ul. K. Szymanowskiego 3

Kiedy powstała Poczta Polska? Jak rozwijał się transport pocztowy? Co kryją znaki na starej korespondencji? Kiedy pojawił się pierwszy znaczek? Jak zbierać znaczki? Na te i inne pytania odpowiedzą specjaliści z Polskiego Związku Filatelistów.

O godz. 18.00 „Historia poczty polskiej” – wykład Przemysława Drzewieckiego (Prezes OB PZF) z prezentacją walorów dotyczących postaci Leona Wyczółkowskiego

O godz. 19.30 „Filatelistyka w praktyce” – prezentacja i warsztaty Waldemara Kawińskiego (Wiceprezes OB PZF). Podczas warsztatów zobaczyć będzie można m.in. pierwszy znaczek pocztowy świata i pierwszy znaczek Polski. Zaprezentowane zostaną techniki i sprzęt do badania znaków pocztowych, a uczestnicy warsztatów otrzymają drobne upominki

Wykładom towarzyszyć będzie wystawa pocztówek i kopert ze zbiorów UKWInstytucje kultury:

Młyny Rothera

Młyny Rothera – Spichrz Mączny, parter (wejście od strony tarasu)

O każdej pełnej godzinie od 18.00 do 23.00

„Laboratorium na jedną noc” – pokazy eksperymentów naukowych „Profesora Pytalskiego” dla dzieci i dorosłych. Pokaz trwa ok. 20 minut, zapisy nie obowiązują. Będzie zimno, wybuchowo i widowiskowo. Dowiemy się, czym jest . temperatura, ciśnienie i zamrażanie. Odwiedzimy świat niskich temperatur – poznamy azot i tlen w stanie ciekłym. Zobaczymy, co się stanie, gdy ciśnienie wzrośnie lub go zabraknie. Pokazy poprowadzi Profesor z pomocą publiczności. „Laboratorium na jedną noc” to zapowiedź miejsc, do których zaprosimy w 2023 roku. W Młynach powstaną m.in.. pracownia popularnonaukowa, laboratorium nasion i Fab Lab, czyli warsztat majsterkowania.

Zespół Pałacowo–Parkowy w Ostromecku

ul. Bydgoska 9 Ostromecko

Od godziny 20.00 do 22.00

„Noc Muzeów z dreszczykiem”. Specjalne nocne zwiedzanie ostromeckich Pałaców. Podczas oprowadzania pokazane zostaną przeróżne zakamarki, w tym niedostępne na co dzień dla zwiedzających. W Starej Kuchni będzie można dowiedzieć się o obyczajach kulinarnych dawnych właścicieli ostromeckiego majątku. Tegoroczna Noc Muzeów wpisuje się także w 800. rocznicę pierwszych wzmianek o Ostromecku. Opowiedziana zostanie historia tego fascynującego miejsca. Nie zabraknie także muzyki granej na żywo.

 

Instytut Pamięci Narodowej – delegatura w Bydgoszczy

ul. Wincentyny Teskowej 1

Godz. 18.00–23.00

Godz. 18.00–18.30 – spotkanie z reżyserem Marcinem Tomaszewskim oraz projekcja filmów. „Amerykanin z Torunia” i „Bohaterowie nieodległej”

Od godz. 18.30 do 21.00 – Wykłady.

Godz. 18.30 – dr Izabela Mazanowska, „Kilka refleksji o pracy historyka w Instytucie Pamięci Narodowej”

Godz. 19.00 – dr Mateusz Maleszka, „Jak historyk czyta komiksy?”

Godz. 19.30 – dr Mateusz Maleszka, „Niemiecki obóz przesiedleńczy w Smukale”

Godz. 20.00 – dr Tomasz Ceran, „Rafał Lemkin – twórca pojęcia »ludobójstwo«”

Godz. 20.30 – dr Przemysław Wójtowicz, „Ekspansjonizm Rosji na przestrzeni wieków. Fakty i mity”.

 

Od godz. 18.00 do 23.00

Pokój planszowych gier historycznych przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej.

Możliwość zwiedzania magazynów archiwalnych i przygotowanych przez archiwistów ekspozycji dokumentów z zasobu archiwalnego delegatury. m.in. postacie Mariana Rejewskiego czy Henryki Wojdyło oraz Żołnierzy Wyklętych.

Biograficzne wystawy elementarne. Marian Rejewski oraz Mariusz Zaruski

 

Kujawsko–Pomorskie Centrum Kultury

plac Kościeleckich 6

Od godz. 18.00 do zmierzchu na podwórku rysowanie kredą i piaskiem dla wszystkich chętnych. Wydarzenie jest zapowiedzią nadchodzącej wystawy pt. „URBAN ART.”, której wernisaż odbędzie się w KPCK 19 maja 2022.

O każdej pełnej godzinie od 18.00 do 23.00 „Lekcje z tradycją”, czyli bezpłatne oprowadzanie po Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej z przewodnikiem w stroju ludowym. Możliwość zakupu rękodzieł.

 

Godz. 21.00 Salon Hoffman. Koncert z cyklu „Czy ten koncert to nie u Was?”. Agata Świrska z wdziękiem opowie o nie zawsze łatwych uczuciach, marzeniach, szukając w muzyce zrozumienia i źródła czystej radości. Jej autorskim tekstom towarzyszą subtelne popowe i indie–popowe brzmienia.

 

Galeria Wspólna

ul. Batorego 1–3

Od godz. 20.00 do 22.00 możliwość zwiedzania wystawy Mariana Stępaka „Z CZASEM”.

Godz. 22.00 PERFORMANCE Mariana Stępaka i Wojciecha Kowalczyka

 

Opera Nova

ul. Marszałka Ferdynanda Focha 5

Godz. 19.00 „Straszny dwór” – pula 50 biletów w specjalnej cenie 35 zł/szt., do nabycia w kasie biletowej. hasło „Noc Muzeów” od dnia 9 maja. Jedna osoba ma prawo zakupu tylko dwóch biletów. 

Godz. 22.30 i 23.00 Nocne zwiedzanie Opery Nova. Pula 30 bezpłatnych wejściówek na każde oprowadzanie. Wejściówki do odbioru w kasie biletowej Opery Nova w dniu 9 maja. Jedna osoba może otrzymać tylko dwie wejściówki.Izba Tradycji bydgoskiej szkoły dla niewidomych

(K–P SOSW nr 1 im. Louisa Braille’ a w Bydgoszczy)

ul. Z. Krasińskiego 10

15.00 – 18.00
Warsztaty pisma Braille’a, prezentacja księgozbioru brajlowskiego, prezentacja tyflograficzna i warsztaty orientacji przestrzennej.

Godz. 18.00 – 22.00Zwiedzanie Izby Tradycji, która gromadzi unikatowe zbiory ze 150–letniej historii najstarszej w Polsce szkoły dla niewidomych i słabowidzących. Ośrodek rozpoczął pracę 4 maja 1872 roku w Bydgoszczy. Ekspozycja to podróż w czasie i możliwość zmierzenia się z wyzwaniami osoby niewidomej w codziennym życiu –  dawniej i dzisiaj. Wszystkie stanowiska dostosowane są do zwiedzania przez osoby z niepełnosprawnością wzroku.

zapisy. izbatradycji@braille.bydgoszcz.pl

 

Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy

ul. Gdańska 20

Zwiedzanie dwóch wystaw. „Bajka” (Krzysztof Maniak, Mikołaj Szpaczyński) oraz międzynarodowej „Great Patriotic” (Celina Kanunnikava, Hanna Shumska, Vitalii Shupliak, Endre Tót). Pierwsza zaprasza do odkrycia fizyczności jednego miejsca – jaskini, poprzez fizyczność drugiego – galerii. Druga jest politycznie zaangażowanym pytaniem o możliwość stawiania oporu poprzez sztukę.

Oprowadzanie po obu wystawach o każdej pełnej godzinie od 18.00 do 21.00.

Promocje na wybrane katalogi.

ul. Gdańska 3

Od godz. 18.00

Wystawa Arkadiusza Szweda „Proces eksperymentu” – zwiedzanie, podczas którego będzie można zobaczyć obiekty ceramiczne, z założenia pełniące funkcję użytkową, które w wyniku eksperymentów z technikami odlewu stały się czymś nieoczywistym. Częścią ekspozycji jest krótki materiał video przedstawiający proces powstawania poszczególnych form ceramicznych.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Biblioteka Główna, Stary Rynek 24

Godz. 18.00–24.00

Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów w towarzystwie tajemniczych mnichów.

Godz. 18.00–24.00

Zwiedzanie magazynu. Zwiedzający uczestniczyć będą w pokazie procesu „od zamówienia do realizacji”.

Godz. 21.00–22.00

Koncert na Strychu. Zagra poznańsko-bydgoskie trio Ala Kryształ.

Noc Muzeów dla dzieci.

Pokój zagadek „Stwór Nieczytek”

Godziny wejść. 18.00; 19.30; 22.30

Zapraszamy grupę śmiałków, która podejmie się misji rozwiązania łamigłówek i zagadek, aby uwolnić książki (zapisy do 13 maja br., tel. 512 806 564)

Biblioteka Główna – Introligatornia, ul. Długa 39

Od godz. 18.00

Zwiedzanie Introligatorni WiMBP, pokaz introligatorski – niepowtarzalna okazja do poznania kolejnych etapów pracy nad wtórną oprawą książki oraz niezwykłych maszyn do tego wykorzystywanych.

Działaniom podczas Nocy Muzeów towarzyszyć będzie kiermasz taniej książki.

W miejscach gdzie nie pojawiła się informacja o opłacie – wstęp wolny.mk Autor