Aktualności 9 lip 2020 | kp
20 tys. dla gminy z największą frekwencją. Samorząd województwa nagradza wyborców

fot. Andrzej Goiński

12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Samorząd województwa przygotował bonusy dla społeczności lokalnych, które najaktywniej będą w nich uczestniczyć. Gminy, które wykażą największą frekwencję przy urnach, otrzymają 20 tysięcy złotych.

Nagrody otrzymane za frekwencję będą przyznawane w postaci bonusów na imprezę masową. Możliwość zorganizowania atrakcyjnego wydarzenia ma być nagrodą dla mieszkańców za ich obywatelską postawę. Bonusy będą przyznawane w 5 kategoriach: największe miasta regionu (tzw. prezydenckie), stolice powiatów ziemskich, pozostałe miasta, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie.

– Zwycięski samorząd w każdej z tych kategorii zostanie nagrodzony. Będzie to właściwie nagroda dla mieszkańców – zaznacza Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego. – Na realizację każdego takiego eventu samorząd województwa przeznaczy 20 tysięcy złotych.

fot. Andrzej Goiński

– Prawo do głosowania to nie tylko przywilej, to także nasz moralny obowiązek. To, o co przede wszystkim walczymy, to wysoka frekwencja przy urnach” - mówił w środę (8 lipca) marszałek Piotr Całbecki. – „Wybory to święto demokracji. Pamiętajmy, że każdy głos ma znaczenie, każdy jest na wagę złota – wypowiedziała się także przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

fot. Andrzej Goiński

W zeszłym roku podobny konkurs ogłoszony był w maju w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Wówczas bonusy za wysoką frekwencję trafiły do Torunia, Brodnicy, Ciechocinka oraz miasta Solec Kujawski i gminy Osielsko.

 

źródło: Urząd Marszałkowski (Beata Krzemińska, rzecznik prasowa)

kp Autor