Aktualności 10 lip 2020 | Jarosław Aleksander
5000 +. Rekordowy wzrost mandatów

fot. policja.pl

Maksymalny mandat do tej pory wynosił 500 zł. Obecnie ma się to zmienić. Maksymalny mandat wg. nowych projektów będzie wynosił 5000 zł!

W 1997 r. maksymalny mandat wynoszący 500 zł był wyższy niż ówczesna pensja minimalna. Obecnie to 19% tej wartości. To jeden z argumentów przytaczanych za wzrostem tej kwoty.

Już w listopadowym exposé premier Mateusz Morawiecki zapowiadał surowe kary dla piratów drogowych. Tematy przycichł wobec pandemii Teraz wraca - pod koniec kwietnia premier Morawiecki rozesłał pismo do podległych sobie trzech resortów: sprawiedliwości, spraw wewnętrznych oraz infrastruktury. Polecił w nim prace nad nowym taryfikatorem mandatów.

 

Prowadzone w ostatnich latach kampanie edukacyjne okazały się niewystarczająco skuteczne, jeśli chodzi o wpływ na zmianę postaw i zachowań kierowców. (...) Biorąc pod uwagę, że przestrzeganie ograniczeń prędkości jest kluczowe dla ochrony życia i zdrowia obywateli na drodze, niezbędne jest podniesienie kwot mandatów karnych oraz wprowadzenie zmian w przepisach – napisał Mateusz Morawiecki.

 

Z założeń rządu maksymalna kwota mandatu karnego ma wzrosnąć 10-krotnie, do 5 tys. zł.

Oprócz tego premier proponuje wydłużenie okresu ważności punktów karnych przynajmniej o rok. Jednocześnie planuje się znieść możliwość redukcji ilości punktów przez kursy doszkalające.

 

Na podstawie: gov.pl

Jarosław Aleksander Autor

Katolicka Bydgoszcz