Aktualności 7 lip 2020 | Jarosław Aleksander
Aplikacja czyści konta bankowe! Sprawdź swojego smartfona

fot. pixebay

Nieprawdopodobne a jednak. W sklepie Google Play znalazł się program czyszczący który zamiast smartfona czyścił konta bankowe. W wyszukiwarce sklepu miał ocenę 4,2! Pobrało go ponad 10 tys. użytkowników. Warto sprawdzić swój telefon.

Grupa PREBYTES Security Incident Response Team wykrył w Sklepie Play niebezpieczną aplikację. Służyła ona rzekomo do czyszczenia smartfonów z „plików śmieci”. Okazało się, że zawiera ona niebezpiecznego malware Cerberus.

 

Schematach ataku polegających na phishingu. Polega on na podszywaniu się pod strony bankowe a tym samym na wykradaniu haseł i dostępu do konta.

 

Odkąd Google wprowadził PlayProtect ilość takich ataków zdecydowanie spadła. Jednak przestępcy cały czas są o krok dalej a zabezpieczenie są odpowiedzią na ataki i mają mniejsze zastosowanie prewencyjne.

 

fot. Prebytes

 

Aplikacja zawierająca złośliwe oprogramowanie to Best Cleaner. Aplikacja ma służyć jako narzędzie do oczyszczania smartfona, przyśpieszania jego pracy itp. Warto sprawdzić czy nie jesteśmy jednym z 10 tys. pechowców którzy ją pobrali na swój telefon.

 

Na podstawie: dobreprogramy.pl

Jarosław Aleksander Autor

Katolicka Bydgoszcz