Aktualności 14 sty 14:02 | ak
Co zrobić z choinką po świętach?

fot. nadesłane

Co roku po Bożym Narodzeniu pojawia się problem zagospodarowania niepotrzebnych już choinek. Świąteczne drzewka mogą otrzymać drugie życie.

Na wiosnę drzewka mogą otrzymać drugie życie. Osoby, które zdecydowały się kupić choinkę w doniczce, mogą ją przechować (np. w garażu) do marca i zasadzić w ogródku. Tym, którzy nie mają ogrodu, z pomocą przychodzi miejskie przedsiębiorstwo oczyszczania. Drzewka bez korzeni, które w ostatnim czasie mieszkańcy masowo zostawiają pod wiatami śmietnikowymi, będą odbierane razem z innymi odpadami i sukcesywnie trafiać będą do kompostowni.

Do instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów przy ul. Inwalidów w Bydgoszczy, w pierwszej połowie stycznia, trafiło kilka tysięcy choinek. – To odpady zielone, które nadają się do recyklingu organicznego. Stanowią cenny surowiec wykorzystywany w trakcie kilkufazowego, około 2-miesięcznego procesu kompostowania. Dzięki temu, na wiosnę choinki zamienią się w wartościowy środek poprawiający właściwości gleby, wykorzystywany w rolnictwie czy ogrodnictwie – wyjaśnia Leszek Pieszczek, członek zarządu Remondis Bydgoszcz Sp. z o. o. 

Jeśli chcemy pozbyć się sztucznej choinki, mamy dwie możliwości. Możemy zawieść ją do PSZOK lub wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.

mat. Remondis, oprac. red.

 

ak Autor