Aktualności 2 kwi 2022 | Redaktor
CSWOT przeprowadziło kurs dynamicznego strzelectwa

fot. CSWOT

Od 28 marca do 1 kwietnia w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej odbył się kurs specjalistyczny z zakresu walki i bezpiecznego posługiwania się bronią (DSF). W szkoleniu wzięli udział żołnierze z różnych brygad Obrony Terytorialnej oraz Wojsk Operacyjnych.

Dynamic Safety Firearms (DSF) to autorski kurs organizowany przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z zakresu bezpiecznego i dynamicznego posługiwania się bronią na polu walki. W czasie kursu żołnierze przechodzą zaawansowane szkolenie z obsługi broni długiej i krótkiej, strzelania w różnych postawach strzeleckich, w ruchu, a także z pojazdów. 

Podstawową umiejętnością każdego żołnierza jest prowadzenie celnego i skutecznego ognia. Kurs Dynamic Safety Firearms to nasze autorskie szkolenie, w którym szczególną uwagę zwracamy na odwzorowanie sytuacji taktycznych, które żołnierze mogą spotkać na prawdziwym polu walki

– powiedział płk Edward Chyła, Komendant CSWOT. 

Głównym zadaniem kursu Dynamic Safety Firearms jest odwzorowanie warunków pola walki. Kursanci w ramach szkolenia strzelają z pojazdów, zza ukrycia, realizują strzelania do kilku celów jednocześnie na różnych odległościach. Szkolenie realizowane jest zarówno z wykorzystaniem karabinków jak i pistoletów. W czasie tygodniowych zajęć żołnierze wystrzeliwują łącznie kilkanaście tysięcy sztuk amunicji. 

Byłem bardzo zadowolony kiedy dowiedziałem się, że zakwalifikowany zostałem właśnie na ten kurs. Warto zaznaczyć, że kurs DSF jest szkoleniem zaawansowanym i nie trafiają tu osoby z przypadku. W czasie zajęć mieliśmy możliwość strzelać z pojazdu oraz prowadzić dynamiczne strzelanie zarówno z broni długiej jak i krótkiej. Warto także wspomnieć, że zaangażowanie instruktorów oraz poziom ich wiedzy zasługują na pełne uznanie i po powrocie do brygady będę polecał ten kurs wszystkim żołnierzom

– mówił kpr. Patryk Skruszewicz z 4 Warmińsko- Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

 

mat. CSWOT

zdjęcia: CSWOT

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor