Aktualności 1 cze 2020 | Redaktor
Dłuższa droga na wakacje? Duże zmiany na lotniskach

fot. Anna Kopeć, archiwum

Od 1 czerwca częściowo wznowiony zostaje ruch lotniczy nad Polską. Wkrótce planuje się „odmrażanie” lotów międzynarodowych. Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalne zarządzenia, które weszły w życie na krajowych lotniskach. 

Nowe zasady dotyczą przede wszystkim odpraw. Ograniczono wstęp na teren terminali tylko dla osób posiadających stosowne dokumenty. Są to:

bilet lotniczy;
karta boardingowa (również w formie elektronicznej);
inny dokument potwierdzający uprawnienie do odbycia podróży lotniczej.

Poza kontrolą dokumentów, wchodzących czeka także pomiar temperatury. Osoby, których temperatura ciała będzie podwyższona, nie zostaną dopuszczone do odbycia podróży lotniczej mimo ważnych dokumentów. 

fot. lotnisko-chopina.pl

Bezwzględnie obowiązuje dystans społeczny między pasażerami na terenie terminali. Cały czas obowiązuje też nakaz noszenia maseczek ochronny na terenie lotniska oraz w samolocie. Pasażerowie mają także obowiązek dezynfekcji rąk po każdej czynności związanej z odprawą. Do tego celu na lotniskach pojawiły się specjalnie oznaczone pukty.

W celu spełnienia wymogów sanitarnych na lotniskach selektywnie będą działały punkty odpraw oraz bramki dostępu do samolotów. Ma to na celu umożliwienie dezynfekcji wszelkich ciągów komunikacyjnych oraz oddzielenie od siebie grup pasażerów udających się w rożne kierunki. 

GIS wydał regulacje dla lotnisk w Polsce, jednak na lotniskach w krajach docelowej podróży możemy spotkać się z podobnymi zabezpieczeniami. W przypadku pojawienia się objawów chorobowych możemy nie zostać wpuszczeni na teren kraju docelowego oraz skierowani do specjalnych punktów sanitarnych.

 

Na podstawie: lotnisko-chopina.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor