Aktualności 10 gru 2020 | Redaktor
Do samorządów w całej Polsce trafi w sumie 12 mld złotych

skreen z mat. UW

Rozbudowa, przebudowa szpitala w powiecie radziejowskim, budowa Domu dla Samotnej Matki w powiecie inowrocławskim, infrastruktura wodno-ściekowa, oczyszczalnie ścieków, ścieżka rowerowa w Nowej Wsi Wielkiej, oświetlenie ulic, rozbudowa szkoły na terenie gminy Kruszwica, to tylko niektóre inwestycje, które zostaną zrealizowane w ramach kolejnego etapu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Głównym celem programu jest danie impulsu do dynamicznego rozwoju we wszystkich regionach Polski. To szczególnie ważny instrument podczas walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19. Do województwa kujawsko-pomorskiego trafi z budżetu państwa w sumie 527 594 411,45 zł. 

O tym, ile środków trafi do województwa kujawsko-pomorskiego w ramach części konkursowej poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas rozstrzygnięcia konkursu. To kolejne pieniądze dla naszego regionu. Latem, dzięki środkom przekazanym w ramach pierwszego etapu programu przekazano środki wszystkim gminom i powiatom. 

- W ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych do samorządów z naszego województwa trafią kolejne miliony złotych, a konkretnie przeszło 197,5 mln zł. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego uznał, że wsparcie samorządów jest szczególnie ważne i potrzebne, przede wszystkim po to, żeby utrzymać wysoki poziom inwestycji w samorządach i dać szansę polskim przedsiębiorcom, wykonawcom, aby te prace mogli zrealizować. To jednocześnie rozwój wielu firm i utrzymanie miejsc pracy - mówi Wojewoda Kujawsko - Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Minister Łukasz Schreiber podkreśla, że dzięki dobrej współpracy rządu z samorządem nasze małe Ojczyzny będą się dynamicznie rozwijać, a nowe inwestycje dadzą kolejny impuls rozwojowy naszej gospodarce.

- Rządowy Fundusz Inicjatyw Lokalnych to wielki plan ożywienia gospodarczego skierowany do polskich samorządów. W ramach tej „samorządowej tarczy” budżety wszystkich polskich miast, powiatów i gmin zyskają dodatkowe 12 mld zł na ważne inwestycje – m.in. budowę przedszkoli, świetlic, hal sportowych, remiz, mieszkań socjalnych, remonty szpitali dróg, kanalizacji i inne zadania, na które zabrakło pieniędzy w budżetach samorządów. Rząd już wiosną i latem przekazał samorządom 6 mld zł, a dziś kolejne blisko 4,5 mld zł trafia do naszych małych Ojczyzn - mówi minister Łukasz Schreiber.

W sumie Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wypłaci jednostkom samorządu terytorialnego 12 mld złotych:

  • 6 mld (środki trafiły latem do wszystkich gmin i powiatów w Polsce)
  • 6 mld (środki przydzielane w ramach konkursu – trzeba złożyć wniosek), w tym:
    4,35 mld (nabór do 30.09.2020 – właśnie rozstrzygnięty)
    1,65 mld (nabór ruszy wkrótce)

Rząd przekazał dodatkowo 250 mln zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla gmin, na których funkcjonowały PGR-y.

Gminy, powiaty i województwa w całej Polsce otrzymały już 6 mld zł w ramach pierwszego etapu programu. Dzięki temu samorządy mogły rozpocząć realizację ważnych inwestycji, m.in. budowę i renowację dróg, modernizację i doposażenie szpitali oraz przychodni czy remonty szkół. 

Drugi etap konkursu to kolejne 6 mld złotych na inwestycje ważne dla mieszkańców. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości. 

 mat. UW, zmiany red.

(ak)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor