Aktualności 21 lip 17:35 | kp
Duże zmiany na UKW. Trwa modernizacja dawnej biblioteki

fot. ukw.edu.pl

Kilkudziesięcioletni budynek dawnej biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Chodkiewicza 30 przechodzi modernizację. Po etapie wyburzeń, obiekt jest rozbudowywany.

– Budynek starej biblioteki UKW zmienia się na naszych oczach. Jego przebudowa to kolejny etap do scentralizowania kampusu naszego Uniwersytetu – czytamy na Facebooku uczelni. Budynek modernizowany i oddany do użytku na początku lat 90. XX wieku od lutego znowu przechodzi zmiany.

W pierwszym etapie prac wykonano rozbiórkę – zlikwidowano dobudówki od strony budynku głównego. Zniknęły sanitarna, klatki schodowe, taras i czytelnia internetowa. Dodatkowo zniknęło połączenie pomiędzy bibliotekę a budynkiem głównym Collegium Maius – tunel łączący oba budynki został zasypany.

fot. Anna Kopeć, maj 2020 roku

Aktualnie trwa rozbudowa obiektu – powstaje jest m.in. nowa klatka schodowa z windą dla niepełnosprawnych. Planowane jest również powiększenie pomieszczeń znajdujących się na parterze (od strony południowej i wschodniej).

fot. ukw.edu.pl

Na terenie całej inwestycji wymieniona zostaną instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne. Roboty dotyczyć będą także otoczenia biblioteki – m.in. drogi wewnętrzne kampusu zyskają nową nawierzchnią, pojawią się nowe chodniki oraz trawniki.

fot. ukw.edu.pl

Zakończenie prac pierwszego etapu planowane jest na grudzień 2020 roku. Roboty realizuje wyłonione w przetargu Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „PUBR” z Bydgoszczy. Koszt inwestycji to niespełna cztery miliony złotych, zostanie ona objęta pięcioletnią gwarancją.  .

Uczelnia chce powiększyć bazę dydaktyczną i skoncentrować większość jednostek w kampusie przy ul. Chodkiewicza 30 i jego bliskim sąsiedztwie - to dlatego zdecydowano się na modernizację. W drugim etapie prac ekipy budowlane zajmą się remontem i adaptacją wnętrz dawnej biblioteki.

źródło: ukw.edu.pl

Więcej zdjęć prac prowadzonych wiosną w galerii poniżej. 

kp Autor